Съветите на БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС към купувачите на имоти по време на криза
1. Използвайте кризата максимално. Криза на пазара на имоти се случва относително рядко. Имоти в големите градове винаги ще се търсят за живеене. Имотите винаги са сигурно убежище за инвеститори, които не желаят да поемат риск. Така че, не се колебайте дали покупката на имот по време на криза си заслужава. Действате именно сега, защото подобен момент може би няма да има никога повече.
2. Изберете правилния момент. Падането на цените не става за една нощ. Това е процес, който протича обикновено няколко месеца. Купувайте, когато цените са достигнали дъното. Трудно е да се определи къде точно е дъното, затова се обърнете за съвет към вашия доказан консултант по недвижими имоти.
3. Преценете силите си. Когато цените паднат, вие ще се почувствате много по-богат с парите, с които разполагате. Ще видите, че сега можете да купите с разполагаемия си бюджет много по-голямо жилище. Все пак, не се надскачайте, а преценете добре възможностите си. Не забравяйте, че собствеността върху имот означава немалки постоянни разходи за поддръжка и данъци.
4. Купувайте качествени имоти. Не се подлъгвайте по ниските цени на определени имоти. Гледайте какво купувате. При криза най-бързо и най-много падат некачествените имоти и тези с лошо местоположение. Похарчете повече, но изберете качеството.
5. Купувайте имоти оферирани под пазарната цена. По време на криза е трудно да се определени каква точно е пазарната цена. Все пак, макар и по-рядко, при достатъчно търсене или добър късмет можете да намерите имоти, оферирани за продажба на цени по-ниски от подобни конкурентни оферти. Причините за това може да са различни - например спешна нужда от пари, желание за бърза продажба, подценяване на пазара и др. Опитайте се да идентифицирате такива имоти и ако те са качествени, тогава купувайте именно тях, защото инвестицията е максимално добра.
6. Имате ли нужда от този имот? Ако сте изпечен спекулант в недвижимите имоти, тогава игнорирайте този съвет. По време на криза на пазара на имоти твърде често съществува криза и при много други отрасли в икономиката. Бъдещето е несигурно. Ето защо, вземете решение да купувате, само ако наистина имате нужда от този имот и само ако наистина можете да си го позволите.
7. Ограничен избор от имоти. Имайте предвид, че по време на криза много продавачи изтеглят офертите си от пазара и решават да изчакат по-добри времена за продажба. Особено често това се случва с качествени и луксозни имоти. Ето защо, по време на криза изборът на оферти за продажба е ограничен.
8. Луксозните имоти по време на криза. По правило цените на тези имоти не падат или падат най-малко при сътресения на пазара. Рядко излизат луксозни имоти под пазарна цена дори по време на криза. Все пак, ако имате късмет, може да се сдобиете с такъв имот на добра цена.
9. Покупка "на зелено" по време на криза. Твърде вероятно е най-добрите офертни цени, които срещнете по време на криза, да са за имоти в строеж. Рискът при покупка на строящи се имоти е голям, тъй-като достъпът до кредитен ресурс е ограничен и е възможно строителният предприемач да не може да довърши сградата. Все пак, ако искате да се възползвате от ниските цени "на зелено", проучете предприемача, направете безупречен договор и стартирайте с максимално ниска първоначална вноска. Поискайте да платите по-голямата част от цената накрая, при по-напреднал етап на строителството.
10. Договорете най-изгодната цена. Как да постигнем най-ниската възможна цена при преговори с продавача? Ако сте решили, че харесвате имота, то е редно да направите всичко възможно за да получите най-добрата цена. Продавачите обикновено залагат резерв в офертната цена, който могат лесно да свалят при преговори. Тази отстъпка ще получите без особени проблеми. Трябва обаче да опитате да получите допълнителна отстъпка. Формулата за това се изразява в сериозни намерения и добри познания за имота. Демонстрирайте на продавача, че сте сериозен купувач, харесвате имота и сте готови да платите за него, но не обявената цена, защото познавате добре имота и неговите характеристики. Преди да пристъпите към преговори, направете всичко възможно да проучите детайлно имота и неговата история. Опитайте се да разберете за някакви скрити отрицателни характеристики, които да използвате като оръжие при преговорите и убеждаването на продавача, че имотът заслужава по-ниска цена. Разберете от колко време имотът е офериран за продажба - колкото по-дълго е стоял на пазара, толкова по-склонен на отстъпки ще е продавачът. Опитайте се да разберете каква е причината за продажбата - ако това е спешна нужда от пари, тогава продавачът ще е по-склонен да намали още цената. Всичко това можете да използвате при преговорите.
Още съвети за купувачи и продавачи на имоти
За контакт с централния офис на БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС - тел. 02 868 1188
Авторски права: 2009 Бългериан Пропертис ООД. Всички права запазени. За повече информация или съвет, моля свържете се с нас на тел. 02 9 11 50 или ни пишете на имейл: info@bulgarianproperties.com. Използването на тази статия от трети страни е разрешено само ако източникът www.BulgarianProperties.bg и Авторът на статията бъдат надлежно цитирани. Данните в този материал са събрани от Автора и от Бългериан Пропертис ООД и целта им е изцяло информативна. Направили сме всичко възможно да предоставим максимално точна информация. Бългериан Пропертис ООД не носи отговорност за каквито и да е загуби или щети, причинени или в резултат на решения, взети на базата на информацията, предоставена в тази статия.
© Бългериан Пропертис ООД 2009.