Пазарът на имоти стана игра на котка и мишка
Финансовата и икономическата криза, които все по-силно затягат примката си, доведоха до прединфарктно състояние пазара на недвижими имоти. Купувачи и продавачи започнаха да се дебнат и покупко-продажбата на жилище все повече заприличва на игра на котка и мишка. Купувачите, притиснати от ограниченото кредитиране и рестриктивните условия на банките при отпускането на заеми, са изнервени в очакването цените на имотите да паднат. Продавачите все още се ослушват и не са склонни рязко да намаляват цените. Едно е сигурно - липсата на свободен паричен ресурс и при купувачите, и при продавачите е вратата на капана, в който в ролята на сиренцето е жилището, обект на сделката. Само че или мишката е много хитра, или котката е още сита и мързелива, но вратата на капана все още не е хлопнала. Но и двамата играчи са в процес на активно дебнене, от което на пазара на имоти почти нищо не се случва.
Активно предлагане, но нулево търсене
Предлагането на имоти във и около Велико Търново от началото на годината е изключително разнообразно, отчитат брокерите на недвижими имоти. Това се дължи на многото новопостроени имоти в града, закупени с цел инвестиция или с ипотечен кредит, които се връщат за препродажба. За продажба се обявяват и много атрактивни ваканционни и селски имоти - например предлагането на имоти в Арбанаси винаги е клоняло към нулата, а от края на м.г. до сега се появяват интересни оферти на имоти, разположени в архитектурния резерват. Все още обаче голяма част от продавачите държат високи цени с надеждата да изскочи купувач точно за техния имот и в повечето случаи остават разочаровани и имотите им застояват на пазара.
Въпреки изнервеността си, купувачите са активната страна, сочат анализите на агенциите за недвижими имоти. Наблюдава се ръст от над 4 пъти на броя на осъществените огледи на имоти от началото на януари до края на март 2009 г. Това говори за наличие на апетит към покупка и наем на имоти сред потенциалните купувачи и наематели. Сделките са по-малко в сравнение с този период на м.г., защото купувачите вземат решения по-бавно и изчакват най-добрата оферта, а реализираните сделки са предимно със заможни купувачи, които разполагат със собствен паричен ресурс, отчитат брокерите. Друга голяма група от клиенти само разглеждат в момента, което е напълно оправдано и очаквано при пазар на купувача и голям избор, какъвто имотният пазар сега предлага. Нараства броят на български купувачи, които организират огледи и проявяват интерес и към селски и ваканционни имоти, коментират брокерите.
Общото за всички типове имоти и купувачи е, че изгодните и атрактивни оферти биват резервирани изключително бързо. Това показва, че търсенето е налице и трябва просто да се срещне с предлагането на подходящите ценови нива, а това в момента се случва при намаление на цените от 10 до 20%.
Купувачите предимно оглеждат, информират се, питат „паднаха ли вече цените и с колко" и отлагат вземането на решение за покупка най-рано за лятото, когато очакват да се подобрят условията по ипотечното кредитиране. Същевременно от „Кредит-Център" изнесоха статистика, че почти всеки десети кандидат-купувач, капарирал жилище, губи предварително дадените пари, защото банката, пред която кандидатства за кредит, отказва да му отпусне заем.
Продажбите клонят към нула
Като цяло пазарът на градски имоти във Велико Търново, особено покупките на апартаменти в процес на строителство, забуксува още от средата на 2008 г., когато започна да се усеща ефектът на кризата и в България и когато лихвените проценти по ипотечните кредити започнаха да се повишават, а покупките „на зелено" да се превръщат в рисково начинание.
Сключените сделки за покупко-продажби и наеми в старата столица за първото тримесечие на т.г. бележат спад от 60 % спрямо последното тримесечие на м.г. и с 80 на сто надолу в сравнение с първите три месеца на м.г., показват данните от годишния анализ на агенцията за недвижими имоти „Бългериан пропертис".
Реалните сделки с покупко-продажба и наеми на имоти във Велико Търново са спаднали дотолкова от началото на годината, че не може да се направи реална оценка на пазарната стойност на имотите в града,, коментира Полина Стойкова, програмен директор на агенцията.
Пазарът на градски имоти във В. Търново е сходен с този в Бургас, Пловдив и Варна, където от началото на годината хората са станали много по-предпазливи, по-колебливи и ако покупката на жилище не им е от първа необходимост, изчакват.
Ако за последните 3 месеца на м.г. апартаментите старо строителство в централните градски части на В. Търново са се купували на цени около 1000 евро/кв. м, сега липсват реализирани сделки в този пазарен сегмент. Цените на новото строителство в кварталите на града започваха от 450 евро/кв. м през последните месеци на 2008 г., докато сега вече има оферти и от 300 евро/кв. м, което показва, че строителите са доста по-гъвкави в офертите си и са склонни към намаления в цените. Освен това строителните предприемачи в старата столица започнаха да предлагат лизингови схеми при продажбите на готови апартаменти в сгради, въведени в експлоатация. Това обаче все още не важи за собствениците на единични апартаменти в града, които едва през последния месец започнаха да проявяват склонност към намаление на цените при реален интерес в рамките на 10 %, анализират брокерите.
Потенциалните купувачи очакват по-големи намаления и броят на реализираните сделки все още е толкова малък, че не може да послужи за реална статистика на цени на реализираните сделки.
Въпреки кризата наемите не падат и запазват нивата си от края на м.г. Сделките също са намалели значително. Цени от 350-500 евро за апартаменти в центъра и 200 евро в кварталите са високи за наемателите при настоящата криза. За сравнение в София средните цени на реализираните сделки с наеми за март са 430 евро, каквито са офертните цени в старата столица.
Офис пазарът също не се различава от жилищните имоти и наемите в града, коментира Полина Стойкова. Има предлагане, но няма реално търсене и реализирани сделки, няма спад в цените. Усеща се тенденция към преместване на фирмите в офиси с по-ниски наеми, но това за момента остава само като желание поради липсата и в този сегмент на изгодни оферти.
Селските имоти са светлината в тунела
Районът на Велико Търново е популярна туристическа дестинация за българи и за чужденци. В пазара на селски и ваканционни имоти около старата столица има леко раздвижване, констатират брокерите. Има намаление в офертните цени. което доведе до реализиране на сделки през първото тримесечие на т.г.. сравними с нивата от първото тримесечие на м.г. След като цените на продадените селски имоти в района се увеличиха значително и бързо през 2005-2007 г„ през 2008 г. те останаха на същите нива. 14 200 евро е средната цена на реализираните сделки, които обаче като цяло намаляха. Това накара продавачите на този тип имоти първи да разберат, че има нужда от корекция на цените и през първите месеци на 2009 г. сделките се сключват вече на нива от 10-15% по-ниски цени.
В национален мащаб селските и ваканционните имоти около Велико Търново държат четвърто място по цени и интерес, отчитат от „Бългериан пропертис".
Средната цена, на която в началото на т.г. са реализирани сделки, е 12 600 евро. Пред нас са Варненска област с 38 200 евро. Бургас - 27 000 евро и софийските села със средна цена на къщите от 16 230 евро.
Явна е тенденцията на спад в средните цени на сключените сделки със селски и ваканционни имоти - от 30 800 евро за м.г. на 19 890 евро за първите 3 месеца на т.г. Това са 35 % намаление на цените до нива. близки до тези през 2006 г. Това намаление в цените ще накара купувачите да се активизират, тъй като интерес определено не липсва, а вече и българските купувачи са узрели за идеята да имат къща на село, анализират брокерите.
Районът на В. Търново е привлекателен за купувачите - и чужденци, и българи. Брокерите прогнозират, че интересът ще се запази. Купувачите следят отблизо какви оферти се появяват на пазара и атрактивните оферти с добри цени ще могат да се продават сравнително бързо. Въпросът е всеки продавач и всеки купувач да си даде реална сметка за това какво търсит, на каква минимална цена може да продаде и колко е склонен да отстъпи, било като изисквания или като цена, за да се сключи сделка.
Интерес към селските къщи край В. Търново проявяват както българи, така и все повече руснаци, французи, гърци и израелци. Британската инвазия залязва.
Разгледайте нашите оферти в/близо до Велико Търново
прочети повече статии