Все повече българи си купуват къща извън големия град
Пазарът на селски имоти, който до преди няколко години бе движен основно от интереса на ирландските и британските инвеститори, става все по-популярен и сред българите, живеещи в по-големите градове. Една част от тях, вместо да вложат парите си във второ градско жилище или ваканционен апартамент по морето или в зимните курорти, вече предпочитат да си купят дори по-отдалечена селска къща, която да ползват като вила през уикенда или ваканцията. Други купувачи дори са готови да пътуват ежедневно до работа, вместо да живеят в града. Брокерите очакват тази тенденция да се запази и дори интересът да се насочва към доскоро непопулярни селища на 40-50 км от големите градове, където цените на имотите рядко надхвърлят 50 хил. евро и са достъпни за по-широк кръг български купувачи.
Тези, които купуват селски имоти, са най-често два типа. Едните от тях са хора на средна възраст, с добри доходи, които вече са отгледали децата си и търсят временен или постоянен дом в близост с града, а другите са млади семейства, които предпочитат да закупят къща, отдалечена на 30-40 км, вместо апартамент в града. Независимо от възрастта на купувачите, обаче, те са основно движени от един мотив - купуват имота за собствено целогодишно или сезонно ползване. Именно поради тази причина най-търсени са къщи в състояние, пригодно за живеене, и с добра транспортна достъпност.
Брокерите посочват, че най-често продавачите са наследници на селския имот, като най-масово се предлагат едноетажни къщи с квадратура до 100 кв. м и неголям двор.
Интересно е, че за разлика от чуждестранните купувачи, които държат да имат обширно дворно място, българите най-често търсят къща с не повече от 500-600 кв. м двор. Решаващ фактор при закупуването на вила или селска къща е и близостта до по-голямо населено място. Макар голяма част от купувачите да предпочитат да притежават къща в рамките на 20 км от града, все повече хора насочват интереса си дори към по-отдалечени села.
Между 40 и 50 хил. евро вървят къщите в по-отдалечените на 40-50 км села около Пловдив в посока към Родопите, Асеновград, Кърджали. Ценовите промени на пазара на вили и къщи са в известна степен трудни за обобщаване, тъй като става въпрос за много различни по своите характеристики имоти. Въпреки това брокерите отчитат известно покачване в цените - от около 10% спрямо миналата година, което варира в зависимост от местоположението и спецификата на имота.
В началото на годината някои собственици спекулативно завишиха цените на къщите, но разбраха, че няма да намерят клиенти, и пазарът започна да възстановява равновесието си. Очакванията на специалистите са, че цените на извънградските къщи плавно ще нарастват, тъй като все повече хора могат да си позволят да притежават подобен имот.
Разгледайте нашите оферти на селски имоти
Още новини