Контакти Контакти
0
Здравейте,
Любими имоти (0)
Запазени търсения
Избрани за Вас
Известия
Абонаменти
Настройки
Изход
Затвори

Съпрузите ще плащат нова такса при сделка с имот или кола

2009-10-02   |  Дневник, 01.10.09, с.3

Продавачите по сделки с недвижими имоти и коли от четвъртък ще трябва да представят пред нотариуса удостоверение за режима на имуществените отношения със съпруга си. Изискването произтича от новия Семеен кодекс, който влиза в сила от 1 октомври. Целта е да бъде защитен купувачът на имота и да е сигурно, че купува от собственика. Кодексът позволява на съпрузите да изберат дали цялото им имущество е общо, дадени имоти са лична собственост или да подпишат брачен договор.

Издаването на удостоверението струва 10 лв. и става в Агенцията по вписванията. То е задължително са всички женени двойки, въпреки че днес имотите им още ще се водят общи, тъй като никой няма да е имал време да регистрира нов режим. Проблеми могат да възникнат, тъй като по закон само подразделенията на Агенцията по вписванията в 28-те най-големи града имат право да издават такива удостоверения. Така ще се наложи хората от по-малките населени места да пътуват, за да си извадят документа. Призоваваме гражданите да използват електронен подпис и така ще получат удостоверението, без да губят време и пари, каза шефът на агенцията Даниела Митева.

Брачните договори ще се сключват пред нотариус и само той и съпрузите ще имат оригинал от него. Данните са лични и конфиденциални и няма да се представят нито в общината, нито в Агенцията по вписванията, обясни Митева. Ако двойката иска да сключи брачен договор, той трябва да е заверен от нотариуса още преди подписването в общината. Там лицето по гражданско състояние съставя акта за брак и в него се вписва само, че мъжът и жената са подписали договор, с който уреждат имуществените си отношения, номера на договора и нотариалните книги, в които е вписан. След като актът за брак е готов, длъжностното лице ще попълва удостоверение, което ще изпраща в Агенцията по вписванията.

Всеки ще може да направи справка за режима на имуществените отношения между съпрузите, но в нея ще се вписват само имената им и номерът на акта за брак, няма да има никакви данни за имотите и как съпрузите са се договорили, каза Митева. Семейният кодекс позволява и на хората, които са сключили брак преди 1 октомври, да изберат нов режим за разпределение на имуществото им. Те ще заявяват промяната в общината и така тя ще се отразява и в регистъра на агенцията.

С брачен договор ще може да се урежда не само кой притежава даден имот, но и кой и каква издръжка дължи при евентуален развод. Може да се договори издръжка не само за децата, но и за бившия съпруг. Двойките обаче не могат да уреждат с него лични отношения - за домакински задължения, колко често ще правят секс или грижи за децата, както е в САЩ.Кодексът прави и друга съществена промяна, която предвижда, че влоговете в банки са лична собственост на съпруга, на чието име се водят. За разлика от тях заемите са общо задължение. Изрично е регламентирано, че имуществото, което съпруг - едноличен търговец е купил, за да упражнява дейността си, е негово, а не на семейството.

Актът за брак - два пъти по голям
Новите свидетелства за сключен граждански брак ще са два пъти по-големи от старите. Форматът на документа от А4 става А3. Промяната също е заради възможността съпрузите да уредят, че някой от имотите им са лични или да сключат брачен договор.

Какво и защо се променя
Представянето на удостоверение за режима на имуществените отношения между съпрузите при сделка с имот довчера не беше необходимо, тъй като до 1 октомври всичко, придобито по време на брака се водеше тяхна обща собственост. При продажба на апартамента и двамата трябваше да се явят пред нотариуса, тъй като и двамата са собственици. Сега новият Семеен кодекс дава право на съпрузите да се разберат например, че вилата и колата са на мъжа, а апартаментът - на съпругата. Нотариусът обаче няма как да знае какво са решили двамата и затова се нуждае от документ, който да го удостовери. В противен случай, ако съпрузите се скарат, мъжът може да отиде при нотариус и да продаде сам апартамента, а той да се води обща собственост. Воденето на регистъра на съпружеската собственост беше възложено на Агенцията по вписванията, а не на общините, тъй като изискването е той да е национален. Така, ако двама души са сключили брак в Елин Пелин, а продaват имот в Бургас, те ще могат да получат удостоверение за режима на собствеността им от Бургас. Регистърът е публичен и всеки може да получи справка. Това позволява адвокат, нотариус или брокер на недвижими имоти да свърши тази работа вместо продавачите. От Агенцията по вписванията, която има офиси в 142 града, заявиха, че ако парламентът промени кодекса, са готови да издават удостоверения и в малките градове.

  прочети повече статии

Сподели
Имоти с видео
При нас ще намерите богата селекция имоти със заснето от нас видео. Разгледайте ги още сега - на смартфон, лаптоп или таблет, в удобно за вас време и без нужда от предварителна уговорка и лична среща. Направете първа стъпка към намирането на имот с нашите видео огледи, след което при интерес ще ви ги покажем и на живо!
Вижте още
Офиси в София за продажба и под наем
Да изберем заедно новия дом за вашия бизнес! Разгледайте нашите предложения за офиси за продажба и под наем. Те са в разнообразни класове сгради и райони на София.
Вижте още

Изпратете запитване