Контакти Контакти
0
Здравейте,
Любими имоти (0)
Запазени търсения
Избрани за Вас
Известия
Абонаменти
Настройки
Изход
Затвори

Англичаните разпродават имоти на загуба

2011-07-28   |  Труд, 27.07.11

„Тотална щета!" Така на жаргон би се изразил някой брокер, ако му кажеш, че преди 4-5 години си купил апартамент край морето „на зелено" по 1300 евро/ кв. метър, а сега, след като си го завършил и обзавел, му искаш поне по 700 евро на квадрат.

В такава ситуация на „тотална щета" са поставени в момента чужденците, които искат да се освободят от имотите си в България. В повечето случаи това са граждани на Великобритания, които идваха масово в страната, привлечени от мекия климат, евтиния живот и красивата природа. Сега, няколко години по-късно, повечето от тях са ударени от кризата, огорчени от кражбите по селата и разочаровани от несбъдналите се печалби от отдаване под наем на имотите им по морето и в ски курортите.

„Ако англичаните са си купували т. нар. втори дом в България по време на имотния бум - през 2006-2008 г., действително в момента продават на голяма загуба", обяснява Полина Стойкова, оперативен директор на „Бългериан Пропертис". Според нея основната група купувачи в момента са рускоговорещите клиенти. И ако доскоро се знаеше, че англичаните купуват по-малки и скромни имоти, а руснаците се хвърлят на луксозни обекти, то сега и портфейлите на братушките са се свили, пак заради кризата. Така интересите на английските продавачи и на руските купувачи започват да се срещат. „Няма голямо разминаване в изискваният та на руснаците и предлаганото от британците в момента. Купуват се малки и средни апартаменти, а не големи къщи както преди", казва Стойкова.

„Вторичната продажба на апартаменти на ниски цени, купени от английски граждани преди 3-4 години, върви с пълна пара. Интерес към сделките проявяват главно руснаци. Пазарът е раздвижен, още по-голям брой реализирани покупко-продажби очакваме към края налятото", коментира и Добромир Ганев, шеф на компанията за недвижими имоти „Форос". Според него най-бързо се харчели жилищата по Южното Черноморие, където имало оферти за 500 евро на кв. м. Въпреки че цените на ваканционните имоти в ски курортите също са паднали наполовина, основният таргет - руските купувачи, нямат интерес към тях.

Данните от последния анализ на „Бългериан Пропертис" сочат, че се продават само и единствено имоти с цени под и близки до строителната им себестойност. При препродажби продавачите са съгласни да се разделят с имота си на цена до 60% по-ниска от тази, на която е бил купен.

Обемът на продажбите е с около 50% по-голям спрямо същия период на 2010 г., а средната цена за апартамент е 31 720 евро. Квадратният метър е между 450 и 850 евро, като определящо е разстоянието до плажа и дали жилището е обзаведено или не (анализът е на база сключени сделки - б. p.). Повече от половината сделки са с апартаменти в най-ниската ценова категория, а над 95% от продажбите в района на Слънчев бряг са осъществени с рускоговорещи клиенти, сочат още данните на компанията.

Апартамент от 70 кв. м край „Ален мак", който британец си купил преди години за 50 000 евро, тези дни е бил продаден с 10 000 евро по-евтино. Причината - невъзможност за обслужване на банков заем. Утежняващ фактор за продавачите често се оказва и таксата за обслужване и поддържане на имота, която се движи между 500 и 1000 евро за година.

Пак руснаци са взели няколко жилища на първа линия на Златни пясъци на цена с 10% под тази на придобиването им преди години. И на пазара на селски къщи във Варненско има обяви за продан. В момента англичани продават къща в Старо Оряхово за 65 000 евро. Десет процента от тази сума е предвидена за комисиона за кантората, която ще реализира сделката (обикновената комисиона е 2,5-3% от стойността на сделката - б. p.). Стопаните са се сдобили с имота в Старо Оряхово преди години срещу 45 000 евро, като сградата е била полуразрушена. В момента къщата е напълно реновирана и се предлага с модерно ново обзавеждане.

Повечето от поданиците на кралството се прибрали в родината си и се опитват да продадат собствеността си тук. За руснаците селските имоти не са особено привлекателни, когато са отдалечени от удобствата на града. Затова и в този сегмент сделки между британци и руснаци почти липсват, твърдят брокери.

Рускоговорещите клиенти по принцип не проявяват интерес към зимните ваканционни имоти. По-привлекателни за тях са спа курортите, но в този сегмент предлагането е ограничено и е във високия ценови клас, докато търсенето е предимно на евтини предложения. Основният ценови диапазон, в който руснаците купуват, е между 10 000 и 50 000 евро за различните видове имоти. Най-много сделки са сключени на цени от 20 000 до 40 хиляди евро за апартаменти по морето.

Разгледайте всички наши оферти на морски ваканционни имоти

  прочети повече статии

Сподели
Имоти с видео
При нас ще намерите богата селекция имоти със заснето от нас видео. Разгледайте ги още сега - на смартфон, лаптоп или таблет, в удобно за вас време и без нужда от предварителна уговорка и лична среща. Направете първа стъпка към намирането на имот с нашите видео огледи, след което при интерес ще ви ги покажем и на живо!
Вижте още
Къщите на село са хит и през тази година!
Купете собствен дом за уикенди, ваканции или за постоянно живеене! Собствен двор и място далече от шума на големия град. Да се насладим на даденостите на българските села! Вижте нашите страхотни оферти за селски къщи в цялата страна.

Време е за по-спокоен живот и завръщане към природата!
Вижте още

Изпратете запитване