България - стабилна икономика и банков сектор
Не може да се каже, че глобалната икономическа криза не е достигнала България. Но докато тя бушува с пълна сила в Европа, експертите ни убеждават, че българската икономика остава стабилна и сигурна. Те подкрепят твърдението си с факти от банковия и икономически сектор, като ние ще представим някои от тях. Според експертите българската валута е стабилна, както и банковият сектор и въпреки че ръстът му се забави, а през 2008 г. финансовото богатство на домакинствата е нараснало с 8 процента на годишна база.
Валутният борд
Наскоро експерти от Българската народна банка (БНБ) обявиха, че българският лев е най-стабилната валута в Източна Европа, което се дължи на факта, че българската икономика е най-гъвкавата и конкурентноспособна в региона.
Според анализ на Ситибанк „бордът в България е стабилен към неблагоприятни шокове, със значителни буфери от фискален резерв (около 15% от БВП) и големи чуждестранни резерви (48% от БВП)“. Експертите от банката още твърдят, че съществува силна национална подкрепа за валутния съвет, която заедно със солидна подкрепа на всички потенциално заинтересовани страни (ЕС и МВФ в частност) предвещават стабилност на валутния борд.
Във връзка със стабилността на Валутния борд председателят на Комисията за финансов надзор Апостол Апостолов отбеляза, че механизмът на валутния борд, който обвързва лева с еврото, ще помогне на страната ни да преодолее финансовите и икономически трудности.
Казано накратко, експерти на национално и международно ниво твърдят, че Валутният борд в България ще е буферът, който ще действа като защита за страната и ще й помогне да премине през кризата по-леко.
Банковият сектор
Банковият сектор в България има значителни резерви, на които може да разчита в трудни моменти и експертите вярват, че през 2009 г. българските банки ще останат по-стабилни от банките в други държави в Централна и Източна Европа, въпреки че те най-вероятно ще отбележат по-нисък ръст в сравнение с предишни години. Чарлз Робъртсън – Главният икономист на банка ING за развиващите се пазари, отбелязва, че финансовият сектор в България не е засегнат толкова много от кризата и че не много държави по света могат да се похвалят, че техният банков сектор е реализирал голяма печалба през 2008 г.
Управителят на БНБ Иван Искров заяви по време на форум, посветен на кризата, че банковата система на България в момента е в много по-добро състояние, отколкото тези на Германия или Франция. Според него мисленето, че когато банките вдигат кредитите имат проблеми е опростенческо. По думите му банките в България са добре капитализирани с много буфери да поемат това, което се очаква.
Финансовото богатство на българските домакинства
Анализ на Industry Watch на финансовото богатство на българските домакинства за 2008 г. показва, че ръстът на богатството на домакинствата е изпреварил инфлацията в страната и че задлъжнялостта на българските домакинства е по-малка от техните спестявания.
Почти 90 процента от спестяванията на домакинствата са в банкови депозити или в брой. Според анализа това е нормално, тъй като в условията на глобална криза домакинствата предпочитат да инвестират своето богатство в по-сигурни и високо ликвидни форми на спестяване. В сравнение с други европейски държави българите инвестират по-малко в акции, взаимни фондове и пенсионни и животозастраховащи продукти. Във връзка с това икономистите обясняват, че точно консервативният подход на българина ще ограничи загубите за домакинствата.
Банките продължават да предлагат високи лихви по депозитите с цел привличането на финансови ресурси от местните вложители. Нарастването на номиналната доходност, съчетана с отслабващия инфлационен натиск води до увеличаване на лихвите по депозитите в реално изражение, което от своя страна стимулира нарастването на банковите спестявания.
Не може да се твърди, че кризата е подминала България, но може да се каже, че нейното влияние в България не е толкова силно, колкото в някои други европейски страни. Българското правителство реши да предприеме допълнителни мерки за да ограничи ефекта от кризата, осъществявайки инвестиционна програма на стойност 5,6 млрд. лева, чиято основна цел е запазването на работните места и поддържането на икономическия ръст.
Банковата система е стабилна, безработицата не нараства с притеснителни темпове и според икономически анализи българските домакинства ще издържат на кризата. Тези изводи бяха подкрепени от изказването на Еврокомисаря по икономическите и валутните въпроси Хоакин Алмуня, който заяви, че България, за разлика от много европейски държави, посреща световната криза стабилна икономически.
Според анализ на Global Property Guide България се нарежда на четвърто място в класация за нарастването на цените на недвижимите имоти в света през 2008 г. България е една от малкото страни, в които има ръст на цените на недвижимостите през изминалата година. Цената на жилищата, коригирана спрямо инфлацията, е нараснала с 2.25% , като номиналната й стойност е 11.72%. Тази седмица британският вестник „Индипендънт” отбеляза, че цените на недвижимите имоти в България са разумни и че страната ни е добро и относително сигурно място за инвестиране в имот.
Разгледайте нашите горещи оферти
Авторски права: 2009 Бългериан Пропертис ООД. Всички права запазени. За повече информация или съвет, моля свържете се с нас на тел. 02 9 11 50 или ни пишете на имейл: info@bulgarianproperties.com. Използването на тази статия от трети страни е разрешено само ако източникът www.BulgarianProperties.bg и Авторът на статията бъдат надлежно цитирани. Данните в този материал са събрани от Автора и от Бългериан Пропертис ООД и целта им е изцяло информативна. Направили сме всичко възможно да предоставим максимално точна информация. Бългериан Пропертис ООД не носи отговорност за каквито и да е загуби или щети, причинени или в резултат на решения, взети на базата на информацията, предоставена в тази статия.
© Бългериан Пропертис ООД 2009.