Защо продават англичаните имотите си в България
Англичани масово се опитват да продадат имотите, които са купили в България, независимо дали са ги придобили с инвестиционна цел или като свой втори дом. Според брокерите продажбите са започнали още от пиковите 2007-2008 г., но през последната година има увеличение на предлагането.
Защо продават
Според брокери англичаните продават, защото в голям процент от случаите те придобиха имотите с цел препродажба. Това обаче далеч не е единствената причина, поради която англичаните буквално искат да се отърват от имотите си. Основната е, че имат спешна нужда от пари - не могат да плащат кредита, с който са купили имота си, бизнесът им е фалирал или поддръжката на имота е скъпа, твърдят брокерите. Втората причина е, че не могат да постигнат обещаната доходност от имотите, които отдават под наем. Третата причина е, че англичаните са разочаровани от качеството на изпълнение на строителството и функционалността. Това обаче важи за имоти, които са купени "на зелено".
Има още две причини англичаните да се разделят с имотите си тук, твърди Полина Стойкова, оперативен директор на „Бългериан Пропертис". Те са разбрали, че не могат да препродадат по-скъпо ремонтирана селска къща с голяма печалба и искат да продадат сега, за да имат пари в брой. „Тези англичани, които са искали да се устроят тук след пенсионирането си, пък са разочаровани от живота в България", каза Стойкова. Така че те също обявяват жилищата си за продан. Англичаните са и продавачите, които най-бързо се съгласяват да направят намаление на предлаганата от тях цена с цел бърза сделка.
Кой купува
Въпреки че сегментът с ваканционните имоти беше най-силно засегнат от кризата, сделки все пак има. В ски курорта Банско ваканционни имоти купуват гърци, македонци, руснаци, както и българи, които са се върнали на този пазар. По Черноморието ваканционни имоти се купуват основно от руснаци. Те търсят или най-евтиното, или най-скъпото, твърдят брокерите. Най-масовото търсене е за имоти с цена между 40 000 и 60 000 EUR. Според брокерите във факта, че англичаните се опитват да продадат имотите си, няма нищо странно. И техният стандарт на живот заради кризата е спаднал и за разлика от българите емоционалната привърза¬ност към имота не е типична. Затова в тази ситуация английските собственици по-лесно взимат решение да се разделят със собствеността си.
Бързи отстъпки
• Англичаните са продавачите, които са склонни по-бързо и с по-висок процент да свалят цените, твърдят брокери. По данни на „Бългериан Пропертис" цените на имотите се намаляват средно с 21%.
• Дали продавачът ще свали цената, зависи от това дали има финансови затруднения.
• Брокерите твърдят, че хора, които имат трудности при плащане на заем, нужда от пари за лечение или за покупка на друг по-голям имот са сред основните продавачи сега. Покупката на по-голямо жилище, чиято крайна цена е по-висока, е най-изгодна сега.
• Както българи, така и англичани правят т. нар. двойни сделки. Най-често се продава по-малко жилище, за да се купи по-голямо.
Коментар на Полина Стойкова, оперативен директор на „Бългериан Пропертис":
Разочаровани са - от жилищата и доходността
Англичаните продават имотите си в България най-често по финансови причини - имат нужда от пари за плащане на разходи и кредити в родината им. Често са взели кредит за покупката на имота и сега не могат да плащат. Обаче има и такива, които са разочаровани от нашата държава и живота тук - това са хора, които са планирали да се преместят за постоянно. Други са разочаровани от имотите, които са купили. Купували на зелено и сега се оказва, че имат проблеми и не могат да ги дават под наем, ако това не е било организирано и планирано още в самото начало на изграждането на комплекса. Друга група са тези, които са мислели, че ще продадат с голяма печалба, и затова са купили, обаче се оказва, че не могат да ремонтират имота за малко пари и да го продадат с голяма печалба. Това важи за селските имоти. Купуват българи, руснаци и англичани. Зависи от имота.
прочети повече статии