Чужденци дебнат за къщи на безценица
В последните месеци се наблюдава нарастване на интереса на чужденци към имоти в българските села. Главната причина за това е поевтиняването на селските къщи с близо 50% от началото на кризата. В същото време ремонтираните и добре обзаведени къщи с хубав изглед струват много повече. Чуждестранните потенциални купувачи безспорно проявяват жив интерес и към тях, но до сделки рядко се стига. В момента англичаните все още масово продават купените преди време селски къщи, но малка част от тях обявяват реални пазарни цени, съответно и сключването на сделка е рядко срещан и труден процес.
Засиленият интерес към българските селски имоти е резултат от любопитството на чужденците, породено от своя страна от спада на цените и надеждата да вземат нещо стойностно за смешно малко пари. Продължава обаче сериозният интерес от страна на руснаците макар бюджетите им също да са ниски. Те търсят имот за около 30 000 - 40 000 евро.
По данни на агенция Бългериан Пропертис към средата на лятото няма големи колебания в средната цена на продадените селски къщи и тя е около е 16 200 евро. През първото тримесечие на 2011 г. е била около 17 200 евро, което представлява около 6 процента спад. От началото на годината най-много продажби на селски имоти има в района на Централна България – около Пловдив и Стара Загора, както и Велико Търново, където интерес за покупка имат и българи. Предпочитаните селски къщи са на цени до 15 000 евро или такива, които са в много добро състояние и готови за живеене – на цени между 25 000 и 40 000 евро. Според експертите на Бългериан Пропертис сега, за разлика отпреди години, има голям избор на евтини и негодни за обитаване имоти, както и на такива, които са напълно завършени, обзаведени и готови за живеене. На практика преди години предлагането на качествени селски къщи беше силно ограничено. Купувачите могат да избират дали да купят евтино и да ремонтират, или да похарчат повече пари, но да купят по-качествен селски имот.
Основни купувачи на такива къщи са руснаци, а продавачите са основно британци и по този показател пазарът на селски имоти много прилича на този на ваканционните имоти по морето. Доста от британските собственици продават имотите си на загуба, след като са ги оферирали за продажба в продължение вече на 2 години и не са могли да ги реализират на по-високи цени.
Братушките искат дом близо до градовете
Руснаци активно търсят информация за покупка на селски къщи, годни за живеене”, казва Полина Стойкова, оперативен директор на Бългериан Пропертис. „Те предпочитат селата и малките селища близо до градовете, за да могат по-бързо да ходят на ресторант или да пазаруват в големи магазини. Подобни са предпочитанията и на българите, решили да инвестират в селски имот. Голяма е разликата с британците, които преди време търсеха уединение в края на по-малки села”, уточнява тя. Според нея обаче засега няма много чужденци, проявяващи интерес към български селски имоти. Има отделни сделки, но те са много малко.
„Българите търсят къщи или около града, където живеят, или в отдалечени по-спокойни райони, казва още Стойкова. „Те са готови да платят не повече от 10-15 хиляди евро за годни за живеене имоти. Вече има случаи на препродажба от страна на англичани на вече ремонтирани къщи. Най-често островитяните продават на българи. На практика същата тенденция, която се наблюдава от доста време при ваканционните имоти - британците да продават, я има вече и при селските”, добавя тя. По думите й най-голям интерес има към селските къщи в централните части на страната - Великотърновска, Пловдивска и Старозагорска област, и на 30-40 км от брега на морето. Около София няма интерес от страна на чужденците, защото цените на селските имоти са по-високи.
Разгледайте всички наши оферти на селски имоти за продажба
прочети повече статии