Имотният пазар вдига глава
50% повече сделки с имоти в София отчита компанията "Бългериан Пропертис" през първата половина на годината, в сравнение с година по-рано. Брокерите обявяват и 10% ръст в броя на продажбите общо за цялата страна за първото полугодие на 2011 г., спрямо 2010 г. Нарастването на обема на покупко-продажбите е първи положителен сигнал за имотния пазар в България, съобщават от агенцията за „Република”.
Средната цена на сключените в София сделки за второто тримесечие на 2011 г. е 850 евро, като през първо тримесечие на 2011 г. беше 830 евро (слаб ръст от 2.5%). Активността на продажбите в столицата от първото тримесечие се запази и през второто, което прави 2011 г. по-успешна за софийския имотен пазар от 2010 г., отчитат от "Бългериан Пропертис". Според данните на брокерите през изминалите три месеца най-много продажби е имало на по-евтини жилища в града - между 30 000 и 45 000 евро, а активността при луксозните имоти се забавя със започването на летния сезон.
"Пазарът в София е движен изцяло от български купувачи, за разлика от този по морето, който почти на 100% е от руснаци", съобщи пред „Република” оперативният директор на агенцията Полина Стойкова. По думите й средната цена на сключените в София сделки за периода април-юни 2011 г. е 850 евро, като през първо тримесечие беше 830 евро (ръст от 2.5%), а спрямо същото тримесечие на 2010 г. има спад с около 5% (от 870 евро на кв.м). Средните офертни цени в София все още са по-високи от цените на реално сключените сделки и до сделки се стига след намаления в цените, но тази разлика продължава да се стопява. Нарастването на обема на покупко-продажбите е първи положителен сигнал за имотния пазар в България, отчитат от агенцията.
Негативни обаче са намалелият обем на отпуснатите кредити спрямо 2010 г., по-малкото чуждестранни инвестиции и издадените разрешителни за строеж на нови жилища. Според "Бългериан Пропертис" в столицата е започнал процес по изчистване на съществуващата наличност от готови и завършени апартаменти ново строителство и процесът вероятно ще приключи до края на 2013 г. Едва след това и при наличието на подходящи икономически и пазарни условия може да се наблюдава растеж на предлагането на ново строителство.
"При старото строителство сделките и търсенето са постоянна величина. След няколко години може да има масови процеси по миграция на собствениците на старо строителство към по-модерни решения", прогнозира Полина Стойкова.
Ако искате да получите на имейла си пълния анализ на BULGARIAN PROPERTIES за второто тримесечие на 2011 г., моля натиснете тук
прочети повече статии