Брокери на имоти: Финансовата криза отрезви пазара
Финансовата криза има и своето положително влияние върху пазара на имоти в България, защото го е предпазила от пренасищане и дори балон. Това е мнението на някои от експертите и консултантите в сферата на имотите у нас.
Кризата на практика се отразява във всички сегменти на пазара - както при жилищните имоти, така и при бизнес проектите. Резултатите са налице - вече редица предприемачи се отказаха от инвестициите си в планинските и морските курорти, които и бездруго вече са презастроени. Друг от застрашените сегменти - този на търговските центрове, също очаква отрезвяване. В момента има няколко десетки проекти за молове на всевъзможни места из страната, но само част от тях ще се случат на практика, коментират от бранша.
"Като цяло намираме тази ситуация повече за здравословна, отколкото притеснителна. Това означава, че само проекти със солиден капацитет на инвеститора, добра концепция и дългосрочна стратегия ще започнат своята реализация", коментира единият от мениджърите на "Колиърс интернешънъл" Давид Давидов.
"Все пак смятам, че световната финансова криза дойде в България навреме дотолкова, доколкото нашият имотен пазар имаше нужда от отрезвяване, за да избегнем имотния балон, който се наблюдаваше в Ирландия, Русия, Румъния, Казахстан и Латвия", каза и Михаил Чобанов от агенцията за имоти "Бългериан Пропертис".
Според Сергей Койнов от "Фортън интернешънъл" финансовата криза има влияние във всички сектори. Това се отнася и за офисите, където има проекти за нови 1.5 млн. кв.м, които трябва да бъдат изградени през следващите месеци и години. Това е няколко пъти повече от сега съществуващите офис площи и далеч над търсенето и необходимостта на пазара. "Доста от проектите обаче няма да се реализират толкова бързо или пък изобщо няма да се случат. Добрите проекти ще продължат да бъдат изграждани, но на фази. Надявам се, че инвеститорите няма да допуснат пренасищане на пазара", каза Койнов.
Всички проблеми и нови тенденции ще бъдат обсъдени следващата седмица на конференцията BalREc в столичния хотел "Шератон".
Анкета
До каква степен руските купувачи могат да компенсират отлива на търсене от Великобритания и кои са новите потенциални купувачи?
Михаил Чобанов, "Бългериан Пропертис"
- Категорично руските купувачи не са в състояние да компенсират загубените английски и ирландски клиенти. Руските клиенти са доста по-плахи, по-взискателни, търсят готови и качествени имоти и не могат да се сравняват с англичаните, които купуваха, без дори да видят имота. Към днешна дата няма кой да ги замести, тъй като в другите традиционни пазари положението също не е цветущо и доведе до масово отдръпване и на купувачите от Полша и Латвия. Страхът от световната криза, която се разрази, подейства като спирачка Очакваните с надежда румънски купувачи също не дойдоха масово в България, уплашени от спекулативно раздутия имотен балон в тяхната държава. Категорично мога да заявя, че масов гръцки пазар за български имоти няма. Все пак смятам, че световната финансова криза дойде в България навреме дотолкова, доколкото нашият имотен пазар имаше нужда от отрезвяване.
Разгледайте нашите горещи оферти
Още новини