Оперативният директор на BULGARIAN PROPERTIES пред BBT: На имотния пазар влияят както вътрешни, така и външни фактори
Полина Стойкова – Оперативен директор на BULGARIAN PROPERTIES – коментира ситуацията на имотния пазар в България в сутрешния блок на телевизия BBT на 16.09.2011. Ето основните акценти:
2011 г. донесе стабилизация на имотния пазар във всички сектори. Тя беше натоварена и с очаквания за излизане от кризата, имаше много положителни нагласи, но за съжаление, не всички се оправдаха, тъй като излизането от кризата не зависи само от темпа на възстановяване на нашата икономика и от вътрешните процеси в страната. Изследване на BULGARIAN PROPERTIES сочи, че голяма част от влиянието, което се оказва върху пазара на недвижими имоти в България, идва от външни фактори и външно търсене, което обуслови и бума в сектора през последните години. Това означава, че трябва да се възстанови и външният интерес за покупка на имоти в страната, за да се стимулира излизането на имотния пазар от кризата.
Ново строителство
Още в края на 2008 г. строителството и недвижимите имоти бяха първите засегнати сектори от кризата и оттогава насам наблюдаваме все по-намаляващ брой на издадени разрешителни за строителство на нови сгради и на сгради, въведени в експлоатация. Трендът при инвестициите в сгради все още е негативен, като през 2011 г. на база издадени разрешителни за строеж има около 6% спад в сравнение с 2010 г.
Що се отнася до новите проекти в големите градове – в момента има такива и те са добре обмислени, имат осигурено финансиране, но са за по-малки жилищни сгради – това са значително по-малко рискови проекти от страна на инвеститорите. Но тенденцията все още е негативна и на базата на фактора издадени нови разрешителни за строеж на сгради имотният сектор все още не е започнал да излиза от кризата.
Единственият положителен сигнал към момента е увеличеният брой на продажбите на имоти в цялата страна. В областните градове има увеличение на сделките с имоти през първата половина на 2011 спрямо 2010 от около 30%, а в София - около 15%, така че през първата половина на 2011 г. наистина бяхме свидетели на съживяване на пазара.
Какво се търси и какво се предлага в момента
През първата половина на годината се наблюдаваше засилено търсене и сделки с имоти в София във високия ценови клас, но през последните 2 месеца се търсят по-малки и евтини жилища до около 50 000 евро, като рядко се стига до сделки на цени над 80 000 евро.
Предлагането в момента е голямо и задоволява търсенето, но тъй като строителството на нови сгради е силно ограничено, може да се окаже, че след няколко години на пазара няма да има достатъчно качествени имоти за продажба.
По отношение на селските имоти - търсенето е ограничено и понеже основните купувачи бяха британци и ирландци - а те се отдръпнаха от пазара - в момента интересът към селските имоти е силно намалял. Сега има много изгодни оферти на къщи готови за обитаване на цени с до над 60% по-ниски в сравнение с преди няколко години.
Наемите в големите градове
Пазарът на наеми на жилища е доста активен през последните 2-3 месеца, особено в големите градове - София, Варна, Пловдив. Има засилен интерес от страна на студенти, включително и на чуждестранни студенти, на мениджъри и др. Наемните цени спаднаха значително през последните години.
Прочетете повече за наемния пазар
Бизнес имотите
И при офисите има спад на цените от началото на кризата, като например при наемите на офиси в София този спад стига до около 30%. Цените и в този сектор са пряко свързани с икономическата обстановка и очакваното възстановяване.
Банковото кредитиране
По отношение на новоотпуснатите ипотечни кредити годината започна добре и имаше увеличен обем отпуснати нови жилищни кредити, като равнището на лихвените проценти се запази стабилно от края на 2010 г. В момента банките имат желание да отпускат кредити, но са склонни да отпускат по-малък процент и очакват по-голям процент на самоучастие, дават кредити предимно за качествени имоти в големите градове.
Намаленията в цените
Цените на имотите продължават да спадат и през тази година, но с много по-бавен темп в сравнение с предишните години. Очакването ни е годината да приключи с минимален среден спад на годишна база.
Продавачите на имоти все по-малко могат да си позволят да чакат кризата да започне да отминава и затова сме свидетели на голямо намаление на офертните цени на имотите от началото на кризата до момента. Например в София офертните цени на жилищата са спаднали с 40% спрямо най-високите си нива от 2008 г. и вече се доближават до нивата на цените, на които реално се сключват сделки. Продавачите вече са по-гъвкави в преговорите, особено що се отнася до чуждестранните собственици на имоти в България – те чакат вече три години, за да реализират някои от инвестициите си и сега са намалили много цените на имотите си само и само да осъществят бързи продажби.
Разгледайте нашите ИМОТИ С НАМАЛЕНИ ЦЕНИ
Тенденции
До края на годината не очакваме да има някаква голяма промяна на пазара, той е набрал инерция, има и сделки. Но как ще се развива занапред той и какви ще са цените зависи основно от икономическото възстановяване, което за съжаление е все по-несигурно – задълбочаваща се криза, безработица, несигурност, което се отразява и на пазара на имоти.
Гледайте интервюто с Полина Стойкова:
Get the Flash Player to see this player.
---
Авторски права: 2011 Бългериан Пропертис ООД. Всички права запазени. За повече информация или съвет, моля свържете се с нас на тел. 02 9 11 50 или ни пишете на имейл: info@bulgarianproperties.com. Използването на тази статия от трети страни е разрешено само ако източникът www.BulgarianProperties.bg и Авторът на статията бъдат надлежно цитирани. Данните в този материал са събрани от Автора и от Бългериан Пропертис ООД и целта им е изцяло информативна. Направили сме всичко възможно да предоставим максимално точна информация. Бългериан Пропертис ООД не носи отговорност за каквито и да е загуби или щети, причинени или в резултат на решения, взети на базата на информацията, предоставена в тази статия.
© Бългериан Пропертис ООД 2011.
Още новини