Настоящата година е нулева за пазара
Полина Стойкова, оперативен директор на агенция Бългериан Пропертис, коментира пазара на имоти в страната в интервю за в. Строителство имоти:
- Г-це Стойкова, според Вас какви ще са цените на имотите след две години?
- Със сигурност не можем да очакваме драстичният ценови спад през 2009 г. да бъде наваксан до 2012 г. За да се върнат нивата от 2008 г., цените трябва да растат в пъти. Ако гледаме реалистично на нещата, през 2011 г. ще се случи очакваното увеличение на обема на сделките. Считам, че настоящата година е нулева за пазара, защото няма допълнителни спадове и липсва увеличаване на обемите на сделките поне засега. Все пак има някакви положителни индикации и е възможно да се отчете повишаване на обема на сделките с около 5-10%. Това, което очаквам след две години е кризата да е приключила, икономиката да започне да се развива и цените да нарастват с плавни темпове.
- Тази прогноза валидна ли ще е за селските имоти, при които цените продължават да падат?
- При тях действително има най-голям спад, защото търсенето е най-слабо. Обичайните клиенти за селските имоти - британците, вече ги няма. През миналата година, въпреки че се тиражираше, че те са се оттеглили, все пак се реализираха сделки с британци за селски къщи. През 2010 г. тези клиенти окончателно се отдръпнаха и не се знае кога ще се върнат. От друга страна, процентът на руските купувачи нараства. Всъщност те са основните чужди купувачи и делът им непрекъснато расте.
- Те проявяват ли интерес към селски имоти?
- Много е слаб интересът им към тези недвижимости. Те са съвсем различен тип купувачи. Въпреки че напоследък руснаците търсят по-евтини неща, искат да има инфраструктура, супермаркети и всичко да е уредено. Не са като англичаните, които искаха да си вземат къща на края на селото, да се изолират и да са далече от всички. Много малко села биха могли да задоволят изискванията на руснаците и затова към момента те проявяват най-голям интерес към региона на Черноморието. Друг е въпросът, че за да си купят двора към един селски имот, трябва да регистрират фирма. Това е свързано с допълнителни средства и стои като сериозен проблем.
- А българските купувачи?
- Те даваха доста противоречиви сигнали през 2010 г. Като цяло предлагането се запази. Разбира се, има някои изтеглени оферти от хора, които не искат да продават на по-ниски цени. Купувачите обаче са объркани. Например през март и април започна една положителна тенденция на нарастване на сделките. След това през май броят на реализираните продажби спадна драматично. През юни, юли и август нещата отново се стабилизираха и се върнахме на нивата от 2009 г. Това продължи до края на септември и през октомври отново всичко се обърна. Сделките значително намаляха, което не е характерно за този период от годината.
Традиционно октомври е силен месец за пазара на имоти. Дори и през миналата година тогава беше отчетен ръст. Всичко това ни обърква и все още не знаем накъде ще поемат нещата. Всяка една новина, икономическа прогноза или несигурност за това, какво ще се случва с данъци, и т.н. влияе на решението на купувачите.
- Каква ще е съдбата на ваканционните имоти?
- През 2009 г. цените на ваканционните имоти спаднаха с 40-50%. Тази година няма съществена промяна в нивата. Регистрирано беше увеличение на обема в продажбите през летните месеци с около 20% в морските курорти. В този район имотите се търгуват в рамките на 350-700 евро на кв. м. В Банско са в порядъка на 650-700 евро за кв. м. В Боровец и Пампорово цените въобще не бяха коригирани, тъй като предлагането там е по-малко. Сега започва да тече тази тенденция, като вероятно ще се търсят нива, подобни на тези в Банско. Има и голямо предлагане на вторичен пазар на вече закупени имоти, които се обявяват на много ниски цени. Те се явяват сериозен конкурент на строителите. Което поражда въпроса дали ще има занижаване на цените от страна на строители, които все още задържат.
Още новини