Топим се и качваме цените на имотите
Населението на България намалява. Броят на жилищата обаче расте. Това води до спад в цените през последните години, особено след като се отдръпнаха чуждите купувачи.
Изводите са на Полина Стойкова, оперативен директор на "Бългериан пропертис", на базата на данните от преброяването на НСИ. Според нея добра новина е, че качеството на жилищата и битовата осигуреност на домакинствата са се подобрили последните 10 г.
Нарастването на жилищния фонд от 1965 г. до 1985 г. е било обусловено от увеличаване на населението и удовлетворяване на жилищни нужди. След това строителството било подкрепено от процеса на урбанизация и вътрешна ми¬грация към големите градове и удовлетворяване нуждите на хора, чакали дълго за жилище.
След 1992 г., когато държавата се оттегли от пазара на жилища, навлезли много частните предприемачи. Интересът към покупка пък се увеличил.
През последните години търсенето бе подкрепено и от чуждестранния интеpec и той компенсира спада на населението, коментира Стойкова. Заради кризата и отдръпването на инвестициите отвън обаче пазарът се връща към интерес заради преселването към големите. Ваканционните и селските имоти щели да зависят от колебанията в чуждестранното търсене.
Ще отнеме няколко години наличните имоти да бъдат абсорбирани преди да започне съживяване на строителството, смята Стойкова. Тя очаква търсенето в големите градове да остане стабилно поради вътрешна миграция на населението.
Част от обитателите на панелни апартаменти пък щели да се насочат към новото строителство. В малките градове щяла да продължи липсата на демографските фактори. Това е в съответствие и с разрешителни за строеж на нови сгради - те намаляват спрямо предходни години. Така жилищният фонд ще се приближи до нуждите на населението.
Получете пълния анализ на BULGARIAN PROPERTIES на електронната си поща
прочети повече статии