Контакти Контакти
0
Здравейте,
Любими имоти (0)
Запазени търсения
Избрани за Вас
Известия
Абонаменти
Настройки
Изход
Затвори

Очаква ли ни промяна в цените на имотите с приемането на еврото? (видео)

2025-07-17   |  Тереза Кънчева-Василева, bnt.bg

Изпълнителният директор на BULGARIAN PROPERTIES Полина Стойкова даде интервю за БНТ относно развитието на пазара на жилищни имоти след приемане на еврото. Вижте какво сподели тя:

Над 20 години недвижимите имоти у нас се предлагат в евро. С това са свикнали и купувачите, и продавачите. Често обаче сделките се сключват в лева - заради по-изгодния лихвен процент при теглене на банков кредит.

С влизането ни в еврозоната, продажбите най-сетне ще се сключват с една и съща валута. Браншът отчита нарастване от близо 30% при търсенето на имоти от началото на годината и ръст на цените с 18% през първото тримесечие спрямо същия период на миналата година.

Полина Стойкова от години следи имотния пазар у нас. Казва, че от началото на 2025 г. нараства търсенето на двустайни апартаменти - вероятно с цел инвестиция на спестени пари.




"Може би с 30 до 50% нараснаха запитванията и хората като че ли бързат да сключат сделки, а същевременно собствениците на имоти отлагат предлагането им на пазара може би до влизането им в еврозоната. Лихвите по кредитите все още са много ниски и те стимулират търсенето от страна на купувачи особено на такива, които търсят своя първи дом", коментира Полина Стойкова, експерт по недвижими имоти.

По-голямото търсене води и до ръст на цените от началото на годината. Експертите очакват с приемането на еврото те да се успокоят.

"Темата за еврозоната се експлоатира вече не последните шест месеца, а се експлоатира три години. Аз смятам, че тази тема вече се е изчерпала по отношение на цените и именно заради това смятам, че с приключването на това и приемането ни в еврозоната цените донякъде ще се успокоят. Не казвам, че ще спрат да растат, но това ще бъде с по-бавни темпове отколкото през тази година", каза Александър Бочев, председател на Национално сдружение "Недвижими имоти".

Имотният пазар е готов за приемането на общата европейска валута. До 2004 г. жилищата се търгуват в долари, а след това - в евро.

"От догодина може би ще имаме възможност да плащаме във валутата, в която се договаряме и до момента голяма част от сделките се заплащат в евро и се договарят в евро. Към момента беше избор на двете страни по сделката дали ще използват евро или лева, за да се разплатят", обясни Полина Стойкова.

По данни на Агенцията по вписванията, сравнително малък процент от българите купуват или продават имоти.

"Вписаните сделки в Агенция по вписванията на годишна база са между 200 000 и 250 000, а България е около 6,7 милиона. Това прави около 3% от населението всяка година купува или продава имот. Ако говорим за кредитиране - да, има повишаване на кредитирането, но то е в много малки рамки като процент от населението", коментира Александър Бочев.

Според председателя на Националното сдружение "Недвижими имоти" броят на сделките ще продължи да расте до края на годината, а вероятно и след фактическото приемане на еврото на 1 януари 2026 г.

Вижте колко струва вашият имот в евро 👇



Сподели
⛰️ Горещ пазар на имоти в Банско - вижте най-добрите предложения само при нас!
Изберете собствен имот в топ ски курорта на България, който предлага отлични условия за почивка и туризъм през цялата година. За лично ползване и отдаване под наем. Почивки и уикенди в собствен имот, без нужда от хотелски резервации!
Вижте още
Поверете ни маркетинга и продажбите на ваш обект ново строителство!
BULGARIAN PROPERTIES е лидер в продажбата на имоти ново строителство с милиони кв.м. реализирани продажби на сгради и комплекси в жилищния и ваканционния сегмент. Ние създаваме и реализираме вашия проект изцяло – от първата идея до последния продаден апартамент. Възползвайте се от нашия опит и доказан успех!
Свържете се с нас в най-ранен етап, за да можем да ви съдействаме максимално много. Обадете ни се на 0886 033 033.
Вижте още

Още Новини

Медиите за нас
Полина Стойкова в подкаста „Бизнес.БГ“ на БНТ с анализ на пазара на имоти през 2026 г.

Пазарът на имоти навлиза в етап на нормализация след присъединяването на България към еврозоната, но условията за покупка, продажба и инвестиции остават благоприятни. Това коментираха Полина Стойкова и Тодор Колев в подкаста „Бизнес.БГ“ на БНТ.


Изпълнителният директор на BULGARIAN PROPERTIES Полина Стойкова MRICS гостува в подкаста „Бизнес.БГ“ на Българската национална...

11 Юни, 2026
Медиите за нас
БНТ: Имотният пазар в София - отмина ли "ерата на пазара на продавача"

На 5 юни 2026 г. в централната емисия новини на БНТ беше излъчен репортаж, посветен на актуалните тенденции на жилищния пазар в София и въпроса дали отминава ерата на пазара на продавача. В материала участваха Полина Стойкова, изпълнителен директор на BULGARIAN PROPERTIES, и Иван Крумов, старши брокер в BULGARIAN PROPERTIES. Репортажът беше заснет в комплекс Central Park.

06 Юни, 2026
Фирмени
BULGARIAN PROPERTIES СПЕЧЕЛИ НАГРАДАТА „САЙТ НА ГОДИНАТА НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ“ В REAL ESTATE AWARDS 2026

BULGARIAN PROPERTIES беше отличена с престижната награда „Сайт на годината на потребителите“ в рамките на 11-тото издание на Real Estate Awards, организирани от Imoti.net. Призът е признание за усилията на компанията да развива модерна, удобна и надеждна дигитална платформа за покупко-продажба и наем на недвижими имоти в България.

Отличието има особена стойност, тъй ка...

05 Юни, 2026
Медиите за нас
След бума през 2025 г.: Купувачите не бързат, а жилищният пазар се ребалансира

Цените на жилищата в България растат над два пъти по-бързо от средното за Европейския съюз в края на 2025 г., но пазарът постепенно губи инерцията от еуфорията около влизането в еврозоната. След две години на агресивен ръст и рекордна активност купувачите стават по-внимателни, а агенциите за недвижими имоти вече говорят за връщане към “нормален” и “по-балансиран” пазар.

Данните на ...

03 Юни, 2026

Изпратете запитване