Контакти Контакти
0
Здравейте,
Любими имоти (0)
Запазени търсения
Избрани за Вас
Известия
Абонаменти
Настройки
Изход
Затвори

БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС пред медиите: Пазарът на имоти в България се отрезвява и сегментира през 2008 г.

2008-09-02   |  Велимира Димитрова, БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС

В очакване на четвъртото издание на Балканското изложение за недвижими имоти BalPEx, което ще се проведе от 10 до 12 октомври 2008 г. в Интер Експо Център в София, на 1.09.2008 г. в хотел Хилтън се проведе пресконференция, участниците на която бяха водещи компании за недвижими имоти, между които и БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС – сребърен спонсор на изложението. Изпълнителният директор на БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС Михаил Чобанов бе сред участниците на пресконференцията, като разискваната тема беше „Пазарът на имоти в България 2008 – голямо търсене, голямо предлагане, голямо разминаване”.

Пред медиите той очерта следните тенденции:

Вложението в недвижим имот винаги е било считано за една от най-печелившите инвестиции. През последната година пазарът на недвижими имоти се промени след ценовия бум през 2007 г. През 2008 г. пазарът се сегментира и отрезви и цените нарастват със стабилно темпо. През тази година вече се наблюдава един сегментиран пазар с три отделни сегмента: нисък, среден и висок. При средния сегмент се наблюдава тенденция на леко увеличение на цените в 5-те най-големи града (София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе), при престижните имоти се наблюдава трайно увеличение на цените, а при ниския клас имоти има корекция на цените, която може да е и в низходяща посока.
Казано накратко, престижните имоти ще стават все по-скъпи и качеството ще е един от водещите елементи при избора на купувачите.

Михаил Чобанов бе гост и на сутрешния блок на БНТ „Денят започва” днес, 2.09.2008, за да коментира последните тенденции на пазара на недвижими имоти в България. Пред националната телевизия Чобанов отговори на въпроса дали цените на имотите ще падат. "Това не се очаква да стане, особено в големите градове и при луксозните имоти, където тенденцията е за стабилно покачване на цените. През последните няколко години икономическото положение в страната се подобрява, а резултатът е увеличаване на заплатите, което от своя страна води до възможност за теглене на ипотечни кредити за закупуване на имот, което от своя страна обуславя и по-високото търсене в градовете. Тази тенденция ще се запази и все повече българи ще могат да си позволят да закупят ново жилище", допълни още Михаил Чобанов пред БНТ.

Друга интересна тенденция, която изпълнителният директор на БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС сподели на пресконференцията в хотел Хилтън вчера, е, че се забелязва напоследък увеличение на броя на българите, които си купуват селски имоти. Това са най-често хората, които живеят в големите градове и които купуват къщи в близки села, с цел да избягат от шумотевицата на града през уикендите. Търсят се основно имоти достъпът до които е бърз и удобен.
Българите, които купуват с цел създаване на ваканционен дом на село, са доста взискателни и инвестират предимно в села, които са уникални и с неповторима природа.

На въпроса какво търсят най-вече клиентите Михаил Чобанов отговори:

Клиентите търсят качество, добра локация, удобства и, разбира се, привлекателна цена, т.е. всеки клиент търси да сключи добра сделка. Всичко това налага предлагането на продукт с по-добро качество за да се задоволят растящите нужди на клиентите.
За в бъдеще на клиентите, които търсят да направят добра сделка, ще им бъде предлаган все по-качествен продукт.
Напоследък освен че се насочват към по-качествения продукт, клиентите търсят и привлекателна околна среда и удобства. Закупуването на недвижим имот вече не включва само имота като такъв, но и удобствата, които районът предлага. Оттук следва заключението, че купувачите на имоти вече търсят цялостен пакет, включващ имота, околната среда, удобствата и екстрите и предприемачите трябва да се съобразяват с това.

Тук е мястото да се отбележи и връзката между цени и качество. Определено може да се каже, че повишените цени на жилищата отговарят на повишеното качество на предлаганите имоти и свързаните с тях услуги. Тенденцията е на увеличение на броя на новите сгради, които са с високо качество на строителството и довършителните работи. През последните години в страната има голям напредък в областта на строителството - строи се с много по-качествени материали, използват се нови технологии, което неминуемо оскъпява крайната цена на жилищата, но за сметка на това клиентът получава един добър продукт. Безспорно доброто качество е функция на цената, колкото повече е готов да даде клиента, толкова по-добро качество ще получи.

Има ли потенциал пазарът на недвижим имоти?

Пазарът на недвижими имоти все още има потенциал за инвестиции в различни области. Но клиентите, които искат да инвестират, трябва да бъдат много предпазливи и задължително трябва да използват услугите на професионални консултанти, за да бъдат насочени в правилната посока.
На пазара на недвижими имоти има много ниши, за които е настъпил подходящият момент да се направи добра инвестиция. Но всеки клиент, желаещ да предприеме такава крачка, може да бъде сигурен, че ще получи отлична консултация от специалист.

В заключение може да се добави, че за бъдещето на пазара на недвижим имоти е от изключително значение каква ще е бъдещата стратегия на българското правителство относно популяризиране на страната ни и нейното богато културно-историческо наследство с цел привличане на повече чуждестранни инвеститори.

Разгледайте нашите горещи оферти

Авторски права: 2008 Бългериан Пропертис ООД. Всички права запазени. За повече информация или съвет, моля свържете се с нас на тел. 02 9 11 50 или ни пишете на имейл: info@bulgarianproperties.com. Използването на тази статия от трети страни е разрешено само ако източникът www.BulgarianProperties.bg и Авторът на статията бъдат надлежно цитирани. Данните в този материал са събрани от Автора и от Бългериан Пропертис ООД и целта им е изцяло информативна. Направили сме всичко възможно да предоставим максимално точна информация. Бългериан Пропертис ООД не носи отговорност за каквито и да е загуби или щети, причинени или в резултат на решения, взети на базата на информацията, предоставена в тази статия.
© Бългериан Пропертис ООД 2008.

Сподели
Жилища ново строителство в гр. София - нов дом или инвестиция
Новото строителство в София е хит и тази година, а BULGARIAN PROPERTIES е лидер в продажбата на жилища в новостроящи се сгради. Вижте нашите топ оферти и направете своя избор още сега! Отлични цени и богат избор на проекти от доказани инвеститори. Актуални цени и наличности, подбор спрямо вашето търсене, помощ при договаряне на схема на плащане и юридическа подкрепа.

БЕЗ КОМИСИОННА от купувача!
Вижте още
Ново строителство в Бургас - вашият нов дом е тук!
Новото строителство в Пловдив е хит за поредна година и повече от половината от закупените жилища са в нови сгради. Вижте нашите топ оферти и направете своя избор още сега!

Отлични цени и много предложения БЕЗ КОМИСИОННА от купувача!
Вижте още

Още Новини

Медиите за нас
Пазарът на имоти след еврото: повече продавачи, по-предпазливи купувачи и признаци за забавяне на ценовия ръст

Първите месеци на 2026 г., след присъединяването на България към еврозоната, очертават нова динамика на пазара на жилищни имоти. След рекордната активност през 2025 г., когато много купувачи ускориха решенията си в очакване на въвеждането на еврото, пазарът започва постепенно да се връща към по-умерен и устойчив ритъм. Това споделят от Bulgarian Properties, една от водещите агенции за недвижими им...

16 Март, 2026
Медиите за нас
bTV: Гаражите в София вече струват колкото къща в областен град

Бум в търсенето на гаражи в София. В някои региони на столицата те вече струват колкото къща в областен град.

В по-крайните райони на града, където има повече ново строителство и предлагане на гаражи, цените им варират около 40-45 хиляди евро. В най-централните и стари квартали като някои части на "Лозенец", "Изток" и Докторския паметник, цената на един гараж е между 70 хиляди и 100...

04 Март, 2026
Фирмени
Брокери на месец март 2026 🌺

Пролетта наближава, а ние напредваме в годината с увереност и професионализъм!

Февруари затвърди тенденцията за връщане към по-балансиран и устойчив имотен пазар. Активността остава стабилна, преговорите са по-обмислени, а сделките – добре структурирани и подготвени.

В тази среда се отличиха нашите Брокери на месеца – консултантите на BULGARIAN PROPERTIES, които с ек...

02 Март, 2026
Фирмени
Полина Стойкова MRICS участва в Real Estate Business Forum 2026 на Imoti.net

На 24 февруари 2026 г. в Inter Expo Center се проведе първото за годината издание на Real Estate Business Forum, организирано от Imoti.net. Събитието събра водещи експерти, мениджъри и професионалисти от имотния сектор, за да обсъдят бъдещето на бранша, ролята на технологиите и променящата се среда за работа на агенциите.

Сред участниците в панелната дискусия беше Полина Стойкова MR...

26 Февруари, 2026

Изпратете запитване