Контакти Контакти
0
Здравейте,
Любими имоти (0)
Запазени търсения
Избрани за Вас
Известия
Абонаменти
Настройки
Изход
Затвори

Ваканционни имоти на море и планина – купувай, когато всички продават! Цените започват от 300 евро на кв.м.

2010-06-14   |  Полина Стойкова, Оперативен директор на БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС

Най-пострадал от кризата е именно сегментът на ваканционните имоти - с най-драстичен спад на цените за 1 година (нерядко над 50%) и в пъти намаляло търсене.

Първото полугодие на 2010 г. е по-успешно за ваканционните имоти от 2009 г., тъй като спадналите вече цени на имотите привличат отново интереса на купувачи от най-различни страни. Разбира се, далеч сме от обемите от сделки от преди кризата, но все пак сделки има – те са на средни цени от 350 до 700 евро на кв.м., които са всъщност цени предимно в долния ценови сегмент за различните курортни места по морето и в Банско.

През зимния сезон ние от БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС успяхме да реализираме 3 пъти повече продажби в Банско от зимата на 2009 г., която беше най-тежка за пазара на имоти в България. От месец март се забелязва увеличение на интереса на чуждестранните купувачи към имоти по нашето Черноморие, който се подсилва и от започващия вече летен сезон. Доста от потенциалните купувачи съчетават възможността за почивка в България през пролетта и лятото с това да огледат подходящи за покупка имоти и именно затова през последните месеци има повече огледи на имоти.

Основният интерес за имоти по морето и в Банско е насочен към евтини апартаменти на цени между 25 000 и 40 000 евро. Има интерес и към луксозни и елитни морски имоти, които попадат в ценовия сегмент от 80 000 до 130 000 евро. Истинските елитните имоти в България (много малко на брой на фона на другите, които са построени) ще се оформят скоро като отделен инвестиционен продукт. Те няма да се влияят от общите тенденции и колебания на пазара на имоти и ще са един от най-добрите начини да се инвестират свободни пари.

Същевременно се запазва тенденцията чуждестранни собственици на апартаменти по морето да ги продават, като те са склонни да обявяват много изгодни цени с цел бърза продажба. От началото на 2010 г. много строители също намалиха цените на имотите по морето, като вече има офертни цени от 300 евро на кв.м. за апартаменти в завършени комплекси. Повечето от продавачите на ваканционни имоти са съгласни да се разделят с имотите си на изключително ниска цена, като почти всички те продават под себестойността на строителството или под цената, на която са ги закупили преди години.

Собствениците на обекти, които са пред завършване или са вече завършени, се опитват да продадат свободните апартаменти, като от началото на годината все по-смело намаляват офертните цени, тъй като вече ясно осъзнават, че няма какво повече да се чака. Много от тях са склонни да продават на себестойност, но да приключат с тези проекти и да продължат напред. Множество строителни проекти са замразени в съвсем начална фаза поради липса на финансиране и пренасищане на пазара.

Още повече са проектите с парцел и строително разрешение, които са спрени. Все повече такива проекти се оферират на пазара, но кандидат-инвеститори липсват и за тях поради лошите перспективи пред новото строителство. Липсват всякаква продажби „на зелено”, като кандидат-купувачи няма дори за имоти, оферирани на изключително ниски цени. Имаме причини да смятаме, че такъв тип продажби няма да има през следващите години.

Основният ни съвет при избор на ваканционен имот е купувачите много добре да подбират комплексите – да бъдат напълно завършени комплекси, с добра локация и отлично качество, които се управляват от реномирана компания за управление на имоти и се отдават под наем на туристи, които имат допълнителни екстри и удобства за туристите като басейни, спа центрове, тенис кортове и всякакви други екстри и забавления за туристите.

Ваканционни имоти на Черно море

Средни офертни цени 2010 г.*

Златни пясъци – 1200 евро на кв.м.
Кранево – 600 евро на кв.м.
Балчик – 700 евро на кв.м.
Каварна – 600 евро на кв.м.
Свети Влас – 1200 евро на кв.м.
Слънчев бряг – 700 евро на кв.м.
Ахелой – 800 евро на кв.м.
Созопол – 1000 евро на кв.м.
Лозенец – 900 евро на кв.м.

*Най-ниските цени започват от около 300 евро на кв.м, а в някои места достигат и над 2000 евро на кв.м. По-горе са осреднени стойности за масовото предлагане.

Летният сезон в България вече започна и с това започна и най-динамичната част от годината за продажба на морски имоти. Определено има засилен интерес към покупка на имоти по Черноморието най-вече заради драстично спадналите цени на имотите и големия избор от вече завършени имоти, които купувачите могат спокойно да огледат и закупят. БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС разполага с богат избор от морски имоти за препродажба и от строители. Ние ви предлагаме най-изгодните цени на пазара!

Ето някои от реализираните продажби на морски имоти от БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС през последните 3 месеца:

Апартамент в Златни пясъци - 700 евро на кв.м., обзаведен

Апартамент в Балчик – 380 евро на кв.м., необзаведен

Апартамент в Каварна – 420 евро на кв.м., обзаведен

Апартамент в Св. Влас – 626 евро на кв.м., необзаведен

Апартамент в Слънчев бряг - 530 евро на кв.м., 300 м от плажа, обзаведен

Апартамент в Слънчев бряг - 630 евро на кв.м. – обзаведен, 400 м от плажа

Ски имоти в Банско

Раздвижване в Банско има от лятото на 2009 г., когато след година на почти липсващ пазар там цените на имотите спаднаха с около 50% и започнаха да се сключват сделки на нива около 650 евро на кв.м (при средни нива преди кризата от 1300-1500 евро на кв.м.). Най-ниските цени там започват от около 500 евро на кв.м. за завършени необзаведени апартаменти. Средният бюджет за покупка на апартамент в Банско вече от около 1 година е между 30 000 и 45 000 евро. Същевременно, купувачите са и много взискателни към имотите, които купуват и много добре преценяват всички детайли на имота, комплекса и допълнителните услуги и екстри. Те имат дълъг списък от изисквания - започвайки с изключително изгодна цена (около 300 - 500 Евро/м2), добра локация, добро качество, наличие на добро управление и поддръжка на сградата, възможности за организирано отдаване под наем и генериране на приход от инвестицията.


Авторски права: 2010 Бългериан Пропертис ООД. Всички права запазени. За повече информация или съвет, моля свържете се с нас на тел. 02 9 11 50 или ни пишете на имейл: info@bulgarianproperties.com. Използването на тази статия от трети страни е разрешено само ако източникът www.BulgarianProperties.bg и Авторът на статията бъдат надлежно цитирани. Данните в този материал са събрани от Автора и от Бългериан Пропертис ООД и целта им е изцяло информативна. Направили сме всичко възможно да предоставим максимално точна информация. Бългериан Пропертис ООД не носи отговорност за каквито и да е загуби или щети, причинени или в резултат на решения, взети на базата на информацията, предоставена в тази статия.
© Бългериан Пропертис ООД 2010.

Сподели
Поверете ни маркетинга и продажбите на ваш обект ново строителство!
BULGARIAN PROPERTIES е лидер в продажбата на имоти ново строителство с милиони кв.м. реализирани продажби на сгради и комплекси в жилищния и ваканционния сегмент. Възползвайте се от нашия опит и доказан успех!
Свържете се с нас в най-ранен етап, за да можем да ви съдействаме максимално много. Обадете ни се на 0886 033 033.
Вижте още
Селските къщи са хит и през тази година!
Купете къща на село за уикенди, ваканции или за постоянно живеене! Собствен двор и място далече от шума на големия град. Да се насладим на даденостите на българските села! Вижте нашите страхотни оферти за селски къщи в цялата страна.

Време е за по-спокоен живот и завръщане към природата!
Вижте още

Още Новини

последни новини
България влиза в еврозоната от 1 януари 2026 г.

Съветът на Европейския съюз даде окончателното си одобрение – България ще приеме еврото като своя официална валута от 1 януари 2026 г., превръщайки се в 21-вата държава, членка на еврозоната.

Това историческо решение е доказателство за последователния ангажимент на страната към европейската интеграция и бележи важен етап в икономическото ѝ развитие.

Присъединява...

09 Юли, 2025
последни новини
SYNERA Residence - с мисъл за бъдещето и уважение към природата

Synera Residence е домът, който разказва твоята история – с мисъл за бъдещето и уважение към природата. Представяме интервю на списание Градът с оперативния мениджър на PSSC и управител на SYNERA Residence Валентина Димитрова, публикувано в брой 3 от 2025.

- Г-жo Димитpoвa, нeĸa зaпoчнeм c въпpoca, ĸoйтo вълнyвa вcичĸи – ĸaĸ ce poди идeятa зa Ѕуnеrа Rеѕіdеnс...

08 Юли, 2025
последни новини
Две десетилетия „Санта Марина" - устойчив модел за крайбрежен живот

Ваканционният комплекс в Созопол предлага развита инфраструктура и разнообразие от възможности за отдих и развлечения

През 2025 г. ваканционно селище „Санта Марина" в Созопол отбелязва своя 20-и сезон - важен етап за един от най-успешните и разпознаваеми проекти по българското Черноморие. За две десетилетия комплексът се утвърди като предпочитано място за отдих, живот и инвестиция б...

07 Юли, 2025
Фирмени
Брокери на месец юли 2025 🏆

Юни беше впечатляващ месец за имотния пазар и силен финал на първото полугодие. Сделки се сключваха с висока интензивност, открихме нов офис в Слънчев бряг, започнахме дейност в Шумен, участвахме в медиите и затвърдихме лидерските си позиции!

С гордост ви представяме Брокерите на месеца – топ консултантите на BULGARIAN PROPERTIES, които с професионализъм, грижа и отдаденост постигна...

02 Юли, 2025

Изпратете запитване