Контакти Контакти
0
Здравейте,
Любими имоти (0)
Запазени търсения
Избрани за Вас
Известия
Абонаменти
Настройки
Изход
Затвори

Купуването на имоти у нас е тенденция независимо от перспективи за света

2020-01-23   |  Investor.bg

"Ниските лихви по кредитите, огромното количество в банковата система и традиционно липсата на алтертиви за спеставания, които хората в България могат да имат и използват, водят интерес до това, че покупката в големите градове от години се превръща в тенденция, независимо какви са макроикономическите перспективи за света и Европа." Това каза Иван Велков от Международната федерация за недвижими имоти в студиото на "България сутрин".

Близо 150 хил. сделки с имоти са вписани в цялата страна до края на септември 2019 г., показват данни на Агенцията по вписванията, като само в София те са малко над 20 хил. и нарастват с 5,5% на годишна основа. Оказва се, че последните три месеца от годината са най-активни и се сключват рекорден брой сделки.

От думите му стана ясно, че последните няколко месеци на година, а понякога и седмици, традиционно в столицата и страната се сключват рекорден брой сделки за недвижими имоти. Ръст на цените има в цяла София и имот, който се придобива в сграда, строена сега, е в пъти по-стойностен от такъв, който е купен преди кризата.

"Това се отчита в големите градове. Последните тримесечия винаги са най-активни", посочи той пред Bulgaria ON AIR.

Иван Велков допълни, че българският пазар за недвижими имоти се движи със собствена логика и ритъм.

"Последните 2 години със сравнително предвидими темпове на ръст на доходи и на ниски лихви - водят до тези резултати. Пазарите на недвижими имоти са инертни, бавни и консервативни, катаклизмите не им влияят. Когато има избори - нашата администрация или чиновници, които са свързани с общинските процеси, рязко спират да работят и това натрупва опашка от желаещи да сключат сделки", каза още той.

Експертът е категоричен е, че броят на сделките, броят на сключените покупкопродажни и броят на наемите, който е най-сериозният индикатор за оживление в един пазар, в никакъв случай не са извън рамките на нормалното за развитие на пазарите.

"Южните квартали в София започват да изчерпват капацитета си за строителство и в някои случай прекаляването на строителство в тези зони води до обратната тенденция", допълни той.



Разнообразие от имоти ново строителство в столицата София

Вижте нашите предложения ново строителство в гр. Пловдив

Нови имоти за продажба и наем в морската столица Варна

Селекция жилища ново строителство в Бургас

  Още новини

Сподели
Euphoria Club Hotel & Resort - твоят планински рай в Боровец!🌲
Възползвайте се от възможността да закупите жилище в един от най-продаваните комплекси в Боровец! Изберете от последни напълно обзаведени 2-стайни и 3-стайни апартаменти. Напълно завършен и функциониращ целогодишно, с множество екстри за вашия комфортен престой.
Вижте още
Жилища ново строителство в гр. Пловдив - вашият нов дом ви очаква тук!
Новото строителство в Пловдив е хит за поредна година и повече от половината от закупените жилища са в нови сгради. Вижте нашите топ оферти и направете своя избор още сега!

Отлични цени и много предложения БЕЗ КОМИСИОННА от купувача!
Вижте още

Още Новини

последни новини
Труд: Имотите ни са по-достъпни от тези в Западна Европа

Купуваме с една заплата 0,7 кв. метра

Жилищата в големите градове в България са между 4 и 8 пъти по-достъпни от тези в Западна Европа, казват строителни предприемачи. Доходите в останалите страни от ЕС са по-високи, но и имотите са по-скъпи, което прави много по-трудно купуването на собствен дом.

Например в София с една средна заплата човек може да купи 0,7 кв. метра ...

10 Септември, 2025
последни новини
Данък имоти с масов ръст, още три налога бият 10-годишни рекорди

Безпрецедентен скок на местните данъци през 2025 година на фона на последните 10 години. Изчисленията правят от Института за пазарна икономика (ИПИ), според които повишението е невиждано за този период от време.

Данъкът, който най-голям брой от българските общини са вдигнали, е този върху недвижимите имоти. Общината първенец в страната по най-високи данъци за пръв път ...

01 Септември, 2025
последни новини
Българите теглят по 1 милиард всеки месец, за да купуват имоти

Имотите остават най-голямото благо за българина. Теглят по 1 милиард всеки месец, за да пазаруват апартаменти, сочат данните.

Българите остават верни на навика да държат спестяванията си в банки, показват последните данни на БНБ. Депозитите растат с двуцифрен темп от над 10% на годишна база. Това води до значителен приток на средства към банковата система обясниха експерти в студиот...

29 Август, 2025
Фирмени
Брокери на месец септември 2025 🏆

Август беше всичко друго, но не и „отпускарски“ месец за имотния пазар!

✔ Сделките не спряха – от морските курорти до ски столицата Банско, където интересът към имоти отново беше изключително висок.

✔ Пазарът остана активен въпреки почивките, а ефектите от предстоящото въвеждане на еврото започват да се усещат все по-осезаемо.

Представяме...

02 Септември, 2025

Изпратете запитване