Контакти Контакти
0
Здравейте,
Любими имоти (0)
Запазени търсения
Избрани за Вас
Известия
Абонаменти
Настройки
Изход
Затвори

Райфайзенбанк: Пазарът на имоти остава стабилен и по време на пандемията

2021-04-05

Цените продължават да растат, но с по-нисък темп

• В резултат на мерките за изолация, търсенето се насочи и към по-малко популярни до този момент места: в селата около големите градове, край морето и в планински райони
• Най-евтини са жилищата в Кюстендил и Видин
• Най-висок ръст през 2020 г. има в цените на жилищата в Сливен, Перник, Монтана и Плевен – над 10%

През 2020 г. пазарът на жилища в България остана стабилен и бе сравнително слабо засегнат от пандемията COVID-19, като цените продължиха да растат, но очаквано с по-бавни темпове.

Това сочи анализ на сектора на недвижимите имоти, изготвен от екип на Райфайзенбанк и партньора на банката BULGARIAN PROPERTIES, на база индексите PSPI.

Пазарът бе подкрепен от продължаващата тенденция на спад на лихвите и сравнително високото търсене на ипотечни кредити, които и през кризисната 2020 г. също отбелязват ръст. По данни на БНБ, към края на 2020 г. има активни около 172 000 жилищни кредита (с натрупване от предходните години) за над 12 млрд. лв., спрямо 164 500 активни кредита за 10.7 млрд. лв. към края на 2019 г.

„Търсенето на жилища продължава да е концентрирано в София и останалите най-големи градове в страната, като в районите, в които има ново строителство, пазарът запази висока активност. От друга страна, в резултат на мерките за изолация, търсенето се насочи и към по-малко популярни до този момент места: в селата около големите градове, морето и планината“, коментира Георги Георгиев, началник отдел „Управление на обезпеченията“ в Райфайзенбанк.

Според анализа на Райфайзенбанк, цените на жилищата в София растат с 4.6% спрямо 2019 г., а средната продажна цена е около 1200 евро/кв.м. Най-скъпата локация в столицата продължава да бъде района около Докторския паметник (средно 2430 евро/кв.м.) и кв. „Иван Вазов“ (средно 1970 евро/кв.м.), а най-достъпни са жилищата в кварталите „Модерно предградие“ (870 евро/кв.м.) и „Орландовци“ (850 евро/кв.м.)

В Бургас средната цена на имотите възлиза на 900 евро/кв.м. (ръст от +3.5%), във Варна: 870 евро/кв. м. (+2.4%) и Пловдив: малко над 800 евро/кв.м. (+4.7%). В страната най-евтини са жилищата в Кюстендил – 390 евро/ кв.м. и Видин – 350 евро/кв.м.

Прави впечатление, че в по-малките областни градове се отчитат по-високи ръстове в сравнение с големите градове: цените на жилищата в Сливен, Перник, Монтана и Плевен растат с над 10% спрямо 2019 г.

Анализът на Райфайзенбанк показва, още, че въпреки умереното поскъпване на жилищните имоти, коефициентът на достъпност (колко средни заплати са нужни, за да се купи 1 кв. м. жилище) се запазва устойчив и за София възлиза на 1.20 спрямо 3.43 през 2008 г.

„Въпреки че към момента пазарът на жилища изглежда „имунизиран“ срещу пандемията, неблагоприятните последици от нея тепърва ще се проявяват, особено след изтичането на срока на мерките в подкрепа на засегнатите. Пазарната активност през тази година ще зависи от хода на ваксинацията и налаганите мерки за ограничаване на пандемията“, казва още Георги Георгиев.

„Развитието на пазара ще става все по-разнопосочно, като в предпочитаните квартали с качествено строителство цените се очаква да останат стабилни“, завърши той.

Вижте нашите оферти в София

Изберете жилище в Пловдив

Разгледайте нашите имоти във Варна


  Още новини

Сподели
⛰️ Горещ пазар на имоти в Банско - вижте най-добрите предложения само при нас!
Изберете собствен имот в топ ски курорта на България, който предлага отлични условия за почивка и туризъм през цялата година. За лично ползване и отдаване под наем. Почивки и уикенди в собствен имот, без нужда от хотелски резервации!
Вижте още
Поверете ни маркетинга и продажбите на ваш обект ново строителство!
BULGARIAN PROPERTIES е лидер в продажбата на имоти ново строителство с милиони кв.м. реализирани продажби на сгради и комплекси в жилищния и ваканционния сегмент. Възползвайте се от нашия опит и доказан успех!
Свържете се с нас в най-ранен етап, за да можем да ви съдействаме максимално много. Обадете ни се на 0886 033 033.
Вижте още

Още Новини

последни новини
2025: Годината на Варна - анализ на BULGARIAN PROPERTIES

2025 г. без колебание може да бъде наречена „Годината на Варна“. Морската столица се утвърди като най-силния и най-бързо растящ жилищен пазар след София и през цялата година поддържаше темп на поскъпване около и над 20%. В период, в който в столицата се усещаше известно изчакване, във Варна сделки продължаваха да се сключват активно.

За по-задълбочен поглед към местни...

19 Февруари, 2026
Медиите за нас
FORBES: Sky Towers by AMur – новият символ на премиум живот в София

В края на 2025 г. инвеститорът AMur и агенцията BULGARIAN PROPERTIES дадоха старт на строителството на Sky  Towers by  AMur – амбициозен жилищен комплекс в южната част на София.

Проектът беше открит с официална церемония „първа копка“, а строителството се планира да завърши през 2029 г. В рамките на четири години в кв. Mанастир...

12 Февруари, 2026
Медиите за нас
БНТ: С 500 евро на квадратен метър са поскъпнали цените на имотите в София (видео)

С 500 евро на квадрат са се увеличили цените на имотите в София само за година. Това показват данните на една от най-големите агенции за продажба на имоти у нас. С 20% са поскъпнали жилищата в големите градове през последното тримесечие на 2025-та.

Затишието в пазара на имоти покрай приемането на еврото вече е в историята.

Полина Стойкова, изпълнителен директор на BU...

10 Февруари, 2026
Фирмени
Брокери на месец февруари 2026 💙

Измина първият месец на 2026 г. – първият след влизането на България в еврозоната. Пазарът се върна към нормален ритъм, интересът към имотите остана висок, а сделки продължават да се сключват в цялата страна.

В този контекст, нашите Брокери на месец февруари – професионалистите на BULGARIAN PROPERTIES, се отличиха със своите резултати, индивидуален подход и отдаденост към всеки кли...

03 Февруари, 2026

Изпратете запитване