Контакти Контакти
0
Здравейте,
Любими имоти (0)
Запазени търсения
Избрани за Вас
Известия
Абонаменти
Настройки
Изход
Затвори

Намалява се кворумът за провеждане на общо събрание на етажната собственост

2023-09-19   |  www.imoti.net, 18.09.2023

Намалява се кворумът за провеждане на общо събрание от 67% на 51% идеални части от общите части на етажната собственост за приемане на решение за извършване на основно обновяване, за извършване на основен ремонт и за усвояване на средства от фондовете на ЕС, от държавния, от общинския бюджет или други източници на финансиране.

За това гласуваха депутатите при приемане на второ четене на Закона за управление на етажната собственост, предаде БТА. Когато не е налице изискуемият кворум, общото събрание да се отлага с един час и да се смята за законно, ако на него са представени не по-малко от 26% идеални части от общите части на етажната собственост, а не както досега 33%, записаха депутатите.

Предвижда се общото събрание да може да се провежда и в смесен режим на работа – присъствено и онлайн чрез видеоконференция, както и неприсъствено чрез декларация, подписана саморъчно или с квалифициран електронен подпис.

Когато едно физическо или юридическо лице е собственик на повече от 51% идеални части от общите части на етажната собственост, общото събрание се провежда, ако присъстват лично или чрез упълномощени представители собственици на най-малко 75% идеални части от общите части на етажната собственост, записаха депутатите.

Създава се правна възможност за откриване на индивидуална разплащателна банкова сметка за събиране на разходите за управление и поддръжка. Предвижда се за самостоятелен обект, в който се пребивава не повече от 30 дни в рамките на една календарна година, да се заплащат разходите за поддържане в размера, който е определен за един собственик, ползвател или обитател.

Въвежда се публичен електронен регистър на професионалните управители, управителните съвети и сдруженията на собствениците към Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

По решение на общото събрание, взето с мнозинство повече от 50% идеални части от общите части, правомощията или част от тях на управителния съвет (управителя) могат да бъдат възлагани на професионален управител-търговец, вписан в регистъра към МРРБ.

Предвижда се приемането на решение от общото събрание на етажната собственост за разполагане на зарядна точка за автомобили също да става с мнозинство повече от 50% идеални части от общите. С измененията се намалява и административната тежест при изграждането на зарядна точка в съсобствен имот.

Парламентът прие промените в управлението на етажната собственост, каквото е изискването на Националния план за възстановяване и устойчивост, свързано с реформата за улесняване и повишаване ефективността на инвестиции в енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради.


  Още новини

Сподели
Виртуални огледи с 360-градусови турове!
Усетете уникалната атмосфера на всеки имот с виртуалните огледи, които предлагаме! По всяко време, само с един клик можете да се пренесете в дома на вашите мечти, без ангажименти и предварителни уговорки.

Виртуалните турове са заснети лично от нас и са с гарантирана автентичност. Можете да видите всеки детайл на имота, точно като на живо!
Вижте още
Жилища ново строителство в гр. Пловдив - вашият нов дом ви очаква тук!
Новото строителство в Пловдив е хит за поредна година и повече от половината от закупените жилища са в нови сгради. Вижте нашите топ оферти и направете своя избор още сега!

Отлични цени и много предложения БЕЗ КОМИСИОННА от купувача!
Вижте още

Още Новини

последни новини
🏖️ Къде да купим имот на море в България през 2026?

Пазарът на ваканционни имоти по българското Черноморие продължава да се развива активно и през 2026 г., като интересът остава стабилен както от български, така и от чуждестранни купувачи. След силните години на ръст, пазарът навлиза в по-зряла фаза – с по-внимателни клиенти, но и с ясно търсене на качествени имоти на правилна цена.

Изборът на правилната локация остава ...

07 Април, 2026
Фирмени
🐣 Празнично работно време на BULGARIAN PROPERTIES по случай Великден

Време е да посрещнем едни от най-светлите и обичани празници в годината! 💐🌷🌈🐰

Бихме искали да ви уведомим, че във връзка с предстоящите Великденски празници и официалните почивни дни, в периода от 10 до 13 април включително, офисите на BULGARIAN PROPERTIES няма да работят.

В случай че желаете да се свържете с наш консултант през празнич...

07 Април, 2026
Фирмени
Брокери на месец април 2026 🌷

Пролетният пазар набира скорост!

Март показа, че имотният пазар се развива устойчиво и балансирано – с активност във всички сегменти и сделки както при достъпните имоти, така и във високия клас.

В тази динамична, но по-зряла пазарна среда се отличиха нашите Брокери на месеца – експертите на BULGARIAN PROPERTIES, които с точна преценка, силна стратегия и лично отношен...

02 Април, 2026
Медиите за нас
Пазарът на имоти след еврото: повече продавачи, по-предпазливи купувачи и признаци за забавяне на ценовия ръст

Първите месеци на 2026 г., след присъединяването на България към еврозоната, очертават нова динамика на пазара на жилищни имоти. След рекордната активност през 2025 г., когато много купувачи ускориха решенията си в очакване на въвеждането на еврото, пазарът започва постепенно да се връща към по-умерен и устойчив ритъм. Това споделят от Bulgarian Properties, една от водещите агенции за недвижими им...

16 Март, 2026

Изпратете запитване