Контакти Контакти
0
Здравейте,
Любими имоти (0)
Запазени търсения
Избрани за Вас
Известия
Абонаменти
Настройки
Изход
Затвори

Анализ на БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС: Пазарът дава разнопосочни сигнали, спадът в цените на имотите се забавя

2010-07-07   |  Полина Стойкова, Оперативен директор на БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС

БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС публикува своя анализ на пазара на имоти за второто тримесечие на 2010 г. Според данните на компанията основните тенденции за месеците април-юни са следните:

Имотният пазар през второто тримесечие на 2010 г. даде абсолютно разнопосочни сигнали. След половингодишна стабилизация на обема на сделки от март месец започна нарастване на сделките и се появиха първи очаквания за излизане на пазара от кризата. Увеличението на обема сделки продължи и през април, като БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС регистрира рекордни нива на продажби за периода от началото на кризата. В последствие обаче около 10% от подписаните предварителни договори за покупка на имоти пропаднаха поради отказ от страна на купувачите, обусловен от липса на средства или нараснала несигурност спрямо финансовата им стабилност.

Последва изключително слаб месец май с драстичен спад от 60% в броя на реализираните продажби в цялата страна спрямо април. А през месец юни продажбите се върнаха на нива близки до тези от март и април, но също така и близки до нивата от месец юни 2009 г., който беше един от най-силните месеци за имотния пазар миналата година.

Това V-образно движение на пазара е пълна противоположност на случващото се във всеки последователен месец ни кара да мислим, че възстановяването няма да бъде толкова стабилно и плавно, както прогнозирахме по-рано. Следващите няколко месеца ще бъдат ключови за посоката, в която ще се движи пазара до края на годината.

Вече една година пазарът на имоти бележи сходна активност, задържа се на едно ниво и не бележи развитие. Стъпка напред имаше единствено в спада на цените през 2009 г. През изтеклата половин година двете тримесечия също дават разнопосочни сигнали – спад на офертните и на цените на база реално сключени сделки през първото тримесечие на годината и след това връщане на цените на база офертни нива и реално сключени сделки през второто тримесечие до нива от 2009 г. Т.е. като активност и като цени пазарът се върна в същото положение, в което беше миналата година.

Много вероятно е европейската икономика, вкл. и българската, да се запътят към второ дъно на кризата, което този път ще бъде породено от влошена фискална ситуация на местно ниво. Разбира се, един такъв сценарий ще доведе и до втора криза при имотите, тъй като имотният пазар следва пряко развитието на икономиката.

Ако желаете да получите по е-мейл пълния анализ на БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС, моля натиснете тук.

---
Авторски права: 2010 Бългериан Пропертис ООД. Всички права запазени. За повече информация или съвет, моля свържете се с нас на тел. 02 9 11 50 или ни пишете на имейл: info@bulgarianproperties.com. Използването на тази статия от трети страни е разрешено само ако източникът www.BulgarianProperties.bg и Авторът на статията бъдат надлежно цитирани. Данните в този материал са събрани от Автора и от Бългериан Пропертис ООД и целта им е изцяло информативна. Направили сме всичко възможно да предоставим максимално точна информация. Бългериан Пропертис ООД не носи отговорност за каквито и да е загуби или щети, причинени или в резултат на решения, взети на базата на информацията, предоставена в тази статия.
© Бългериан Пропертис ООД 2010.


  Още новини

Сподели
☀️ Собствен дом на морето за следващото лято! Изберете сега 👇
Наслаждавайте се на незабравими преживявания в собствен имот край морето в любимия ви български морски курорт! При нас ще намерите разнообразни предложения за всеки вкус и бюджет. Осигурете си място за почивка и отдих още сега! Вижте нашите топ предложения!
Вижте още
Central Park - уникален комплекс в София, кв. Банишора. Налични апартаменти в сгради А, Б и В - с АКТ 16
Напредват строителството и продажбите в Central Park - един от най-мащабните комплекси ново строителство в София! Уникален затворен комплекс, пресъздаващ стила и атмосферата на едноименния парк в Ню Йорк и заобикалящите го сгради. Модерни сгради, простор, зеленина и гледки, които ви оставят без дъх! Един проект, който ще внесе нов стандарт за качество на живот. Изберете своето жилище сега!
Вижте още

Още Новини

последни новини
Премиум жилищен проект в южната част на София стартира с първа копка и активен интерес от купувачи

Sky Towers by AMur предлага висок клас строителство и много зеленина, Bulgarian Properties е ексклузивен партньор по продажбите.

С официална церемония „първа копка“ започна строителството на Sky Towers by AMur – амбициозен жилищен комплекс, който има потенциал да се превърне в разпознаваем символ в южната част на София. Проектът ще се реализира в рамките на четири годи...

22 Декември, 2025
Медиите за нас
Какво се случи на пазара на имоти през 2025?

С какво ще бъде запомнена 2025 на пазара на имоти и какви тенденции се наблюдаваха – вижте коментарите на мениджъри на водещи компании в сектора:

Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian Properties:

Ударна година за жилищния пазар с ръст на цените между 15 и 25%

Обобщено – 2025 беше поредна ударна година за жилищния пазар, като цените ускори...

22 Декември, 2025
Медиите за нас
След влизането на еврото имотният пазар малко ще се успокои

За пет години имотите у нас са поскъпнали двойно, заяви Полина Стойкова - изп.-директор на BULGARIAN PROPERTIES в предаването "Брюксел 1" с Милена Милотинова по Bulgaria ON AIR.

След влизането на еврото в България имотният пазар малко ще се успокои. Прогнозата направи Александър Бочев - бивш председател на Националното сдружение за недвижими имоти, а сега член на кон...

15 Декември, 2025
Медиите за нас
Forbes: Новата фаза на жилищния пазар в София

Жилищният пазар в София преминава от период на еуфория и ускорен ръст към по-умерена и предпазлива динамика. Това показва анализ на пазара през третото тримесечие на 2025 г., изготвен от Bulgarian Properties. Според него ключовият фактор за тази промяна е официалното решение България да се присъедини към еврозоната от 1 януари 2026 г.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ

• Първата половина ...

04 Декември, 2025

Изпратете запитване