Контакти Контакти
0
Здравейте,
Любими имоти (0)
Запазени търсения
Избрани за Вас
Известия
Абонаменти
Настройки
Изход
Затвори

Полина Стойкова MRICS участва в REAL ESTATE BUSINESS FORUM посветен на пазара в София

2024-11-29


Изпълнителният директор на BULGARIAN PROPERTIES беше гост-лектор на есенното издание на REAL ESTATE BUSINESS FORUM, организиран от imoti.net, посветено на имотния пазар в София.

Тя представи актуални данни и тенденции за жилищния пазар в столицата през 2024 г. Ето част от нещата, които Стойкова сподели с участниците на форума, сред които бяха много агенции и брокери на недвижими имоти, инвеститори, представители на банковия сектор и на държавни институции:

В София средната цена на жилищата вече е достигнала 2000 евро на кв. м, сочат данните на Bulgarian Properties. Средната цена, която е измерена от компанията, е 1840 евро/кв.м. за 3-тото тримесечие. При завършените жилища, които излизат на вторичен пазар, средните цени достигат 2300-2500 евро на кв. м, каза още тя. „Виждаме сериозно покачване, което се случи основно през втората половина на годината“, посочи Стойкова.

Номиналният ръст на цените на база реално сключени сделки е с 18% спрямо същия период на миналата година, а в реални изражение покачването е с 16 на сто, сочат данните на Bulgarian Properties.


Ниските лихви по ипотечните кредити са основната причина пазарът в София да се движи с бързи темпове и през тази година. За деветмесечието отпуснатите жилищни заеми са нараснали с 36% на годишна база и към края на септември банките в страната са отпуснали толкова кредити, колкото за цялата минала година. Това се обяснява и с по-високите цени на жилищата, но и с нестихващ интерес от купувачите, каза Стойкова.

Дисбаланс между търсенето и предлагането

Силният ръст на цените на жилищата Полина Стойкова обясни с голямото търсене и дисбаланса между търсенето и предлагането. Новите оферти в Bulgarian Properties са спаднали с 10% тази година, подобен спад е отчетен и миналата година.

Според Стойкова в най-скъпите квартали на София цените на жилищата гонят 4000 евро на кв. м. Тази година това е „психологическата граница“ за сключване на сделки в престижните райони, докато миналата година тя е била около 3000-3200 евро на кв. м.

Бързото покачване на цените на жилищата е довело през третото тримесечие до леко влошаване на коефициента за достъпност на жилищата в София, който съпоставя цената на квадратен метър към средната работна заплата, но той остава на добри нива от около 1.16, каза още Стойкова.



Продажбите на жилища в столицата са нараснали с 20% от началото на годината, по данни на Bulgarian Properties. Преобладават двустайните жилища с дял от 60% от пазара, следвани от тристайните с 35%, докато четиристайните са се върнали на нивото под 5% като в периода преди пандемията, включително поради твърде високите им цени.

Полина Стойкова очаква, че ръстът на цените на жилищата ще се успокои догодина, тъй като заплатите няма да растат толкова бързо, колкото досега, а правилата за отпускане на жилищни заеми, въведени от БНБ, ще дисциплинират участниците на пазара.

Вижте нашите оферти в София





  Още новини

Сподели
Жилища ново строителство в гр. София - нов дом или инвестиция
Новото строителство в София е хит и тази година, а BULGARIAN PROPERTIES е лидер в продажбата на жилища в новостроящи се сгради. Вижте нашите топ оферти и направете своя избор още сега! Отлични цени и богат избор на проекти от доказани инвеститори. Актуални цени и наличности, подбор спрямо вашето търсене, помощ при договаряне на схема на плащане и юридическа подкрепа.

БЕЗ КОМИСИОННА от купувача!
Вижте още
Ново строителство в Бургас - вашият нов дом е тук!
Новото строителство в Пловдив е хит за поредна година и повече от половината от закупените жилища са в нови сгради. Вижте нашите топ оферти и направете своя избор още сега!

Отлични цени и много предложения БЕЗ КОМИСИОННА от купувача!
Вижте още

Още Новини

Фирмени
Брокери на месец март 2026 🌺

Пролетта наближава, а ние напредваме в годината с увереност и професионализъм!

Февруари затвърди тенденцията за връщане към по-балансиран и устойчив имотен пазар. Активността остава стабилна, преговорите са по-обмислени, а сделките – добре структурирани и подготвени.

В тази среда се отличиха нашите Брокери на месеца – консултантите на BULGARIAN PROPERTIES, които с ек...

02 Март, 2026
Фирмени
Полина Стойкова MRICS участва в Real Estate Business Forum 2026 на Imoti.net

На 24 февруари 2026 г. в Inter Expo Center се проведе първото за годината издание на Real Estate Business Forum, организирано от Imoti.net. Събитието събра водещи експерти, мениджъри и професионалисти от имотния сектор, за да обсъдят бъдещето на бранша, ролята на технологиите и променящата се среда за работа на агенциите.

Сред участниците в панелната дискусия беше Полина Стойкова MR...

26 Февруари, 2026
Медиите за нас
Еврото и пазарът на имоти в България - репортаж на телевизия Bulgaria ON AIR

Как се адаптира имотният пазар след въвеждането на еврото у нас?

На този и на още други въпроси отговориха експерти от бранша по време на първия бизнес форум на Imoti.net за 2026-та година – "Real Estate Business Forum", част от Investor Media Group.

Адаптацията на имотния пазар след влизането ни в еврозоната беше във фокуса на 11-ото издание на форума.

...

25 Февруари, 2026
последни новини
2025: Годината на Варна - анализ на BULGARIAN PROPERTIES

2025 г. без колебание може да бъде наречена „Годината на Варна“. Морската столица се утвърди като най-силния и най-бързо растящ жилищен пазар след София и през цялата година поддържаше темп на поскъпване около и над 20%. В период, в който в столицата се усещаше известно изчакване, във Варна сделки продължаваха да се сключват активно.

За по-задълбочен поглед към местни...

19 Февруари, 2026

Изпратете запитване