Контакти Контакти
0
Здравейте,
Любими имоти (0)
Запазени търсения
Избрани за Вас
Известия
Абонаменти
Настройки
Изход
Затвори

Руснаци са основните купувачи на морски имоти

2011-08-25   |  Веселина Фотева, Дневник, 25.08.11, с.II

Около 95% от сделките с имоти по българското Черноморие през второто тримесечие на годината са с руснаци. Това показват данните на агенцията за имоти "Бългериан пропертис". Оперативният директор на компанията Полина Стойкова определи пред "Дневник" руски говорещите купувачи като основни играчи на пазара на морски ваканционни имоти. Въпреки че търсенето е голямо, предпочитаните от тях апартаменти са на по-ниски цени - между 20 хил. и 40 хил. евро. Стойкова обясни, че по морето основно се търсят жилища на цени между 25 хил. и 50 хил. евро, като пазарите и във Варна, и в Бургас, изостават по динамика спрямо този в София. "Във Варна например цените на имотите поддържат високи нива - много често по-високи от тези в София. Все още има разминаване между търсенето и предлагането като ценови очаквания, но тенденцията е те все повече да се сближават и разликата между офертни и покупни цени да се стопи", каза тя. В момента цените на имотите по морето са едни от най-ниските от три години. Най-голям бил интересът към Слънчев бряг, където предлагането било най-голямо, а цените - между 400 и 850 евро на кв.м. според имота и разположението му. Компанията отчита по-слаб интерес към курортите по Северното Черноморие, както и на юг от Бургас, където цените били по-високи - над 800 евро за кв.м. "Това идва извън бюджета на настоящите купувачи", коментира Стойкова. По цялото Черноморие търсенето на апартаменти в незавършени сгради е изключително слабо поради рисковете, които такава покупка крие. Друга причина било огромното предлагане във вече завършени сгради. "Хората много ценят времето, което трябва да прекарат в ремонт на имота, както и парите, които трябва да инвестират допълнително, и са по-склонни да купуват готови жилища", обясни Стойкова.

Цените във Варна
Данните на различните агенции сочат, че цените за кв.м варират. "Бългериан пропертис" отчита съвсем слабо повишение в сравнeние с миналата година. През 2011 г. според компанията тя е достигнала 1009 евро на кв. метър. А при сделка офертната цена на двустаен апартамент можела да спадне с близо 20 000 евро (виж графиката). Варненската агенция за недвижими имоти "Венера+" е продавала и на по-ниски цени. Управителят й Галина Димитрова обясни, че за двустайни жилища в централни райони на Варна трябва да се приготвят около 850 евро на кв.м, като за по-крайните квартали цената пада да 570 евро. "Търсят се най-вече едностайни и двустайни жилища от 20 хил. до 40 хил. евро в централните райони - ново строителство или стара тухла. По думите на Димитрова по 450 лв. вървят наемните цени за двустайните жилища в центъра на Варна и 250 лв. за по-отдалечените райони. От "Бългериан пропертис" посочват по-висока средна сума - 430 евро за двустаен апартамент.

В Бургас под наем е по-евтино
За последните 12 месеца продажните цени на жилищата в града са спаднали с 10.06%, като това е най-ниското ниво за последните 5-6 години, показва анализът на брокерската компания "Форос". Експертите отчитат, че най-голямо е понижение при панелните жилища (16.34%), следвани от старото монолитно строителство (12.24%) и новото (8.87%). Средната цена на наемите в Бургас е спаднала с 6.67%, като спадането е най-голямо при необзаведените жилища – над 12%. В Бургас наемните цени на апартаментите са по-ниски, отколкото във Варна, посочи Полина Стойкова от "Бългериан пропертис" - средно 320 евро на месец, като търсенето е насочено основно към най-евтините варианти за дългосрочно наемане от българи, които се местят да работят или учат в града. Апартаментите в курортите се отдават предимно на хотелски начала или за целия сезон. Наемите се определят най-вече на нощ - около 50-60 евро за двустаен апартамент. Според данните на "Форос" за първата половина на годината в града са сключени общо 2817 сделки за продажби. Търсят се предимно апартаменти с площ около 60 кв.м на цена между 25 хил. и 40 хил. евро.

Разгледайте нашите оферти в морски курорти

Разгледайте нашите оферти на морето

Изпратете запитване за пълния анализ на пазара на имоти за второто тримесечие от тук

  Още новини

Сподели
☀️ Собствен дом за всеки сезон на морето! Изберете сега 👇
Наслаждавайте се на незабравими преживявания в собствен имот край морето в любимия ви български морски курорт! При нас ще намерите разнообразни предложения за всеки вкус и бюджет. Осигурете си място за почивка и отдих още сега! Вижте нашите топ предложения!
Вижте още
SKY TOWERS by AMur - луксозни сгради с инфинити басейни на покривите
Проект от най-висок клас, създаден да се превърне в новата визитна картичка на модерна София. Извисяващи се над града, две емблематични сгради комбинират изцяло остъклени фасади, елегантни линии и впечатляваща вертикална динамика, които създават усещането за лекота, величие и престиж. Отлична възможност да станеш част от една от най-впечатляващите съвременни сгради в София – проект, който ще остави своя отпечатък в градската среда.
Възползвай се и резервирай своя нов дом още сега!
Вижте още

Още Новини

Медиите за нас
bTV: Гаражите в София вече струват колкото къща в областен град

Бум в търсенето на гаражи в София. В някои региони на столицата те вече струват колкото къща в областен град.

В по-крайните райони на града, където има повече ново строителство и предлагане на гаражи, цените им варират около 40-45 хиляди евро. В най-централните и стари квартали като някои части на "Лозенец", "Изток" и Докторския паметник, цената на един гараж е между 70 хиляди и 100...

04 Март, 2026
Фирмени
Брокери на месец март 2026 🌺

Пролетта наближава, а ние напредваме в годината с увереност и професионализъм!

Февруари затвърди тенденцията за връщане към по-балансиран и устойчив имотен пазар. Активността остава стабилна, преговорите са по-обмислени, а сделките – добре структурирани и подготвени.

В тази среда се отличиха нашите Брокери на месеца – консултантите на BULGARIAN PROPERTIES, които с ек...

02 Март, 2026
Фирмени
Полина Стойкова MRICS участва в Real Estate Business Forum 2026 на Imoti.net

На 24 февруари 2026 г. в Inter Expo Center се проведе първото за годината издание на Real Estate Business Forum, организирано от Imoti.net. Събитието събра водещи експерти, мениджъри и професионалисти от имотния сектор, за да обсъдят бъдещето на бранша, ролята на технологиите и променящата се среда за работа на агенциите.

Сред участниците в панелната дискусия беше Полина Стойкова MR...

26 Февруари, 2026
Медиите за нас
Еврото и пазарът на имоти в България - репортаж на телевизия Bulgaria ON AIR

Как се адаптира имотният пазар след въвеждането на еврото у нас?

На този и на още други въпроси отговориха експерти от бранша по време на първия бизнес форум на Imoti.net за 2026-та година – "Real Estate Business Forum", част от Investor Media Group.

Адаптацията на имотния пазар след влизането ни в еврозоната беше във фокуса на 11-ото издание на форума.

...

25 Февруари, 2026

Изпратете запитване