Контакти Контакти
0
Здравейте,
Любими имоти (0)
Запазени търсения
Избрани за Вас
Известия
Абонаменти
Настройки
Изход
Затвори

Варна става МОЛска столица

2009-01-05   |  Розалина Димитрова, Труд, бр.360, 31.12.08

Варна вече не е морска столица, а МОЛска! Вицът стана актуален, след като се разбра, че до 2-3 години на всеки варненец ще се падат по 0,62 кв.м. търговска площ в местните молове. Данните съобщи Венелин Жечев, зам.-кмет на Варна.
Според официалната статистика в града живеят около 360 000 души. Съпоставена с инвестиционните намерения за строителство, картината изглежда така - в следващите 3 г. във Варна ще бъдат вложени над 650 млн. евро в търговско-развлекателни обекти, като общата търговска площ на моловете ще е 223 000 кв. м.

По показател „търговска площ на жител" Варна ще остане единствено зад Русе, където след 2 години ще се падат по 0,7 кв. м от магазин на човек. За сравнение, средният показател в Европа е 0,18 кв. м на човек, като в големите градове е малко повече.

В момента във Варна са факт или в етап на изграждане 7 търговско-развлекателни обекта. Пръв миналата година отвори врати „Централ плаза". Последва го „Пфое мол" в кв. „Младост", който има 17 500 кв. м търговска площ. Няколко месеца по-късно бе пуснат в експлоатация и „Варна мол" - със 120 магазина на 35 хил. кв. м площ. Въпреки кризата активно се работи по още три обекта. Продължава градежът на „Варна тауърс", в който ще бъдат вложени 40 млн. евро. На търговците в него ще бъдат предоставени 22 000 кв. м площ, а проектът предвижда и две 12-етажни офис кули, които имат претенции да са най-високи във Варна. В района на автогарата се строи „Гранд мол", в който ще има 52 000 кв. м търговска площ. Още по-голям ще е проектът „Черно море парк", който ще се издигне върху руините на съборения завод „Вамо". Инвеститор там е „ЕЦЕ проектмениджмънт", който планира 54 000 кв. м отдаваема площ.

Друг проект, който върви с пълна пара, е „Галерия Варна". В него ще има 130 магазина на 37 000 кв. м. „Не мога да се ангажирам с прогноза дали всички молове ще бъдат завършени. До момента обаче в общината няма постъпило нито едно писмо за замразяване на обектите", коментира зам.-кметът Венелин Жечев. Според него въпреки кризата на пазара градът ще остане притегателно място за инвестиции.

Разгледайте нашите оферти в/близо до Варна



  Още новини

Сподели
SKY TOWERS by AMur - луксозни сгради с инфинити басейни на покривите
Проект от най-висок клас, създаден да се превърне в новата визитна картичка на модерна София. Извисяващи се над града, две емблематични сгради комбинират изцяло остъклени фасади, елегантни линии и впечатляваща вертикална динамика, които създават усещането за лекота, величие и престиж. Отлична възможност да станеш част от една от най-впечатляващите съвременни сгради в София – проект, който ще остави своя отпечатък в градската среда.
Възползвай се и резервирай своя нов дом още сега!
Вижте още
Селските къщи са хит и през тази година!
Купете къща на село за уикенди, ваканции или за постоянно живеене! Собствен двор и място далече от шума на големия град. Да се насладим на даденостите на българските села! Вижте нашите страхотни оферти за селски къщи в цялата страна.

Време е за по-спокоен живот и завръщане към природата!
Вижте още

Още Новини

Медиите за нас
БНТ: Имотният пазар в София - отмина ли "ерата на пазара на продавача"

На 5 юни 2026 г. в централната емисия новини на БНТ беше излъчен репортаж, посветен на актуалните тенденции на жилищния пазар в София и въпроса дали отминава ерата на пазара на продавача. В материала участваха Полина Стойкова, изпълнителен директор на BULGARIAN PROPERTIES, и Иван Крумов, старши брокер в BULGARIAN PROPERTIES. Репортажът беше заснет в комплекс Central Park.

06 Юни, 2026
Фирмени
BULGARIAN PROPERTIES СПЕЧЕЛИ НАГРАДАТА „САЙТ НА ГОДИНАТА НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ“ В REAL ESTATE AWARDS 2026

BULGARIAN PROPERTIES беше отличена с престижната награда „Сайт на годината на потребителите“ в рамките на Real Estate Awards, организирани от Imoti.net. Призът е признание за усилията на компанията да развива модерна, удобна и надеждна дигитална платформа за покупко-продажба и наем на недвижими имоти в България.

Отличието има особена стойност, тъй като се определя от оценката на пот...

05 Юни, 2026
Медиите за нас
След бума през 2025 г.: Купувачите не бързат, а жилищният пазар се ребалансира

Цените на жилищата в България растат над два пъти по-бързо от средното за Европейския съюз в края на 2025 г., но пазарът постепенно губи инерцията от еуфорията около влизането в еврозоната. След две години на агресивен ръст и рекордна активност купувачите стават по-внимателни, а агенциите за недвижими имоти вече говорят за връщане към “нормален” и “по-балансиран” пазар.

Данните на ...

03 Юни, 2026
Фирмени
Брокери на месец юни 2026

Лятото започва, а имотният пазар продължава да предлага добри възможности за тези, които са добре информирани и действат навреме!

Май беше месец на задълбочени анализи и ценни пазарни данни, които показаха, че пазарът навлиза в по-балансирана фаза. Купувачите са по-внимателни, предлагането постепенно нараства, а успешните сделки все повече зависят от правилната стратегия и професио...

02 Юни, 2026

Изпратете запитване