Контакти Контакти
0
Здравейте,
Любими имоти (0)
Запазени търсения
Избрани за Вас
Известия
Абонаменти
Настройки
Изход
Затвори

Кога се дължи данък върху доходите при продажба на имот

2021-12-16   |  Труд, 16.12.2021, с. 15

Много хора купуват имоти, които след това продават. Затова в рубриката на "Труд" "Данъчна консултация" представяме позицията на НАП за това в кои случаи върху получените доходи от продажба на имот трябва да бъде платен данък.

Данък Върху доходите при продажба на имот
Гражданин е купил апартамент през 2020 г. През 2021 г. е подписал предварителен договор за продажба на този недвижим имот. Договорено е изплащане на продажната цена на части в три годишен период. При подписване на договора гражданинът е получил авансово част от цената. През 2022 г. също ще получи част от цената, а през 2023 г., когато ще са изминали три години от придобиването на апартамента, ще финализира сделката и ще получи оставащата част от цената.

Поставени са въпросите:
1. Гражданинът дължи ли данък върху доходите за всяко едно от плащанията през тези години?
2. От коя дата трябва да се брои срокът за трите години, предвидени в чл. 13, ал. 1, т. 1, б. "а" от ЗДДФЛ - от датата на предварителния договор, дата на плащане или нотариалния акт?

Според чл.13, ал.1 от ЗДДФЛ не подлежат на облагане доходите от продажба или замяна на:
1, един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години (чл.13, ал.1, т.1, буква "а" от ЗДДФЛ);
2. до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти, независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години (чл.13, ал.1, т.1, буква "б" от ЗДДФЛ).
За дата на придобиване и дата на продажба се прима датата на акта, с който е придобита собствеността върху имота и съответно е извършена и сделката по продажба на същия.

Когато е налице облагаем доход от продажба на недвижим имот и плащането на продажната цена е извършено през различни данъчни години, законодателят е уредил начинът на облагане в разпоредбата на чл.ЗЗ, ал.7 от ЗДДФЛ, като всяко плащане за съответна година подлежи на деклариране и облагане.

При сключване на договор за периодично частично изплащане на продажната цена и отлагане във времето на придобиване на собствеността, като придобиването е обвързано с изплащане на крайна вноска/сума на цената се прилагат разпоредбите на чл.ЗЗ, ал.9 от ЗДДФЛ, а именно: доходът, получен във връзка с предоставяне на имущество по договор за лизинг, в който изрично е предвидено прехвърляне на правото на собственост върху имуществото, подлежи на облагане независимо от обстоятелствата по чл.13 от закона. Облагаемият доход се определя по посочена в закона формула.

Трябва да имате предвид, че формалното наименование на договора не е водещо, а следва да бъде разглеждано в съответствие с нормата на чл.20 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД), според която при тълкуването на договорите трябва да се търси действителната обща воля на-страните. Отделните уговорки трябва да се тълкуват във връзка едни с други и всяка една да се схваща в смисъла, който произтича от целия договор, с оглед целта на договора, обичаите в практиката и добросъвестността.

Предвид изложеното по-горе, считам, че договореното в случая изплащане на вноски на продажната цена и отлагането във времето на придобиване на собствеността, както и вероятното предаване на владението на имота и получаване на ползите от него за периода от потенциалния купувач, по своята същност може да се приеме, че представлява договор за лизинг с уговорка за прехвърляне правото на собственост върху имуществото, поради което при определянето на облагаемия доход следва да се приложи нормата на чл.ЗЗ, ал.9 от ЗДДФЛ.

Когато волята на лицата е постигането на определени правни последици, но резултата от тях ще доведе до данъчно облагане и те извършат/договорят привидни такива с цел прикриване на действителната сделка и заобикаляне на данъчното облагане, следва да се има предвид нормата на чл.77 от ЗДДФЛ. Тя регламентира, че при определяне на задълженията на лицата по този закон в случаите на сделки между свързани лица, на сделки, сключени при условия, чието изпълнение води до отклонение от данъчно облагане и прилагане на пазарни цени, трансфери, свързани с определена база, както и за лихви по финансов лизинг, се прилагат съответно разпоредбите за предотвратяване на отклонението от данъчно облагане от Закона за корпоративното подоходно облагане.

***
Димитрина Захаринова е управляващ съдружник в одиторско дружество "Захаринова Нексиа" ООД (www.ZaharinovaNexia.com). Дружеството е част от 9-та в света международна одиторска мрежа Nexia international. Преподавател е във Висшето училище за застраховане и финанси в гр. София. Била е Директор на Националната агенция за приходите град София, съветник в ДАНС, както и директор на дирекция в Агенцията за държавна финансова инспекция. Регистриран одитор и данъчен консултант. Има двама сина, внук и две внучки.

Свържете се с нас за юридическа консултация

  прочети повече статии

Сподели
Поверете ни маркетинга и продажбите на ваш обект ново строителство!
BULGARIAN PROPERTIES е лидер в продажбата на имоти ново строителство с милиони кв.м. реализирани продажби на сгради и комплекси в жилищния и ваканционния сегмент. Възползвайте се от нашия опит и доказан успех!
Свържете се с нас в най-ранен етап, за да можем да ви съдействаме максимално много. Обадете ни се на 0886 033 033.
Вижте още
Къщите на село са хитът на сезона!
Купете собствен дом за уикенди, ваканции или за постоянно живеене! Собствен двор и място далече от шума на големия град. Да се насладим на даденостите на българските села! Вижте нашите страхотни оферти за селски къщи в цялата страна.

Време е за по-спокоен живот и завръщане към природата!
Вижте още

Изпратете запитване