Селските имоти в България – цени, тенденции и перспективи през 2010 г.
Селските имоти бяха може би най-силно засегнати от кризата със спад в цените им за 1 година от 53%. За първото тримесечие на 2010 г. броят на реализираните сделки със селски имоти се запазва като този от 2009 г., като обаче средната цена на продадените селски имоти през 2010 г. е 9640 евро при 19890 евро в началото на 2009 г. – т.е. с 52% по-ниска (средната цена на продадените селски имоти за цялата 2009 г. беше 14 300 евро).
Докато през 2009 г. сделките със селски имоти бяха по-равномерно разпределени в страната, то през първите месеци на 2010 г. има ясно изразени предпочитания на клиентите към определени райони и предимно евтини имоти (до 10 000 евро) и липса на сделки в други. Ето данните на БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС за районите, в които реално се сключват сделки през първото тримесечие на годината:
Средни цени* на продадените селски имоти по региони и процентен спад спрямо 2009 г.
• Област Варна и Добрич – 10 700 евро -28%
• Област Ст. Загора - 8 530 евро -37%
• Област Видин – 5 900 евро -16%
• Област Монтана – 4 500 евро -6%
• Област Плевен – 5 500 евро +15%
*Средните цени за 2009 и 2010 г. са измерени на база реално сключени сделки с клиенти на БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС.
В селата около София в момента не се купуват къщи, продажби има предимно на земи. В селата около Бургас, Пловдив, Велико Търново, Ямбол и Кърджали сделките са прекалено малко, за да се извлече статистика. Най-много сделки със селски имоти има в района на Стара Загора, където цените спаднаха едва в началото на тази година и то с 37% спрямо 2009 г. и 2008 г. (през 2009 г. нямаше спад на цените спрямо 2008 г. в този район).
Какви селски имоти могат да бъдат купени до 10 000 Евро и къде?
Предлагането на селски имоти в България е много голямо и почти във всички райони на страната има имоти под 10 000 евро, като в някои райони дори тези имоти преобладават. На цени под 5 000 евро могат да бъдат купени къщи, които са в много лошо състояние, но са с големи дворове и именно големите градини предизвикват интерес от страна на купувачите. На цени между 5 и 10 000 евро могат да се купят къщи в прилично състояние, но разбира се, за ремонт - това са типичните нашенски къщи, които нямат вътрешни тоалетни и бани в села, които са по-далече от големи градове - над 30 км разстояние.
Имотите, които са по-близо до големи градове, държат по-високи цени, тъй като тези села са по-живи, по-малко имоти се предлагат за продажба и към тях има интерес и от страна на български купувачи – включително и за постоянно живеене. Най-евтини са селските къщи в села, които са значително обезлюдени и по български стандарт не са атрактивни. Именно в тези села обаче чуждестранните купувачи намират красива природа, автентична култура, чист въздух, приятелско отношение, които са решаващи за решението им за покупка на селски имот. В голяма степен покупката на селска къща е по-скоро емоционално, отколкото прагматично решение.
Какви хора купуват селски имоти?
От началото на 2010 г. това са предимно чуждестранни купувачи и то с много разнородни националности - британци, белгийци, французи, дори ирландци (които много рядко напоследък купуват имоти в България), също така от много далечни дестинации - Австралия, Канада, САЩ, дори Китай. Мнозинството са хора пред пенсия - между 50 и 60 г., които имат спестявания и ниските цени на имотите в България ги привличат за покупка на имот, който да ползват за втори дом, за постоянно живеене или дори за бизнес, когато се пенсионират. Някои чуждестранни купувачи купуват парцели - тези покупки са предимно с цел инвестиция, тъй като цените на земята последваха общия ценови спад и са отново на много атрактивни цени.
Много от купувачите от Западна Европа споделят, че при тях кризата вече поотминава и вече са се почувствали по-сигурни в доходите си и могат да си позволят да мислят за покупка на имот в чужбина.
Сделки със селски имоти много често се сключват с допълнително намаление в офертните цени - в рамките на 5-15%. Продавачите на селски имоти са доста по-гъвкави в преговорите и са склонни към такива намаления, защото знаят, че пазарът е пренаситен с такива имоти и че ако не могат да поддържат къщите си, те губят от стойността си. Възможността за преговори и намаления на цените се подсилва и от конкуренцията на българските продавачи - чуждестранни собственици на селски имоти в България, които са склонни на големи отстъпки, за да реализират бързи продажби на имотите си.
С наближаване на летния сезон се забелязва активизация в планираните огледи от страна на чужденците, които традиционно съчетават ваканциите си с търсене на подходящи имоти в България.
Българските купувачи от началото на 2010 г. не са активни на пазара на селски имоти - техните приоритети са покупка на първи или по-добър жилищен имот в големите градове и вече има интерес и към възможности за покупка на апартаменти в завършени комплекси в курортите на изгодни цени. Селските къщиотстъпиха пред евтините ваканционни апартаменти.
Прогноза за цените на селските имоти през 2010 г:
Основните купувачи на този пазар продължават да бъдат чужденци, които търсят възможно най-евтините имоти. За разлика от големите градове, където цените спаднаха по-малко, липсата на местен интерес към селските имоти ги прави по-неустойчиви в ценово изражение. Веднага след като се отдръпнаха чужденците преди година и половина, цените на селските имоти спаднаха драстично. Статистиката на БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС показва, че броят на продадените селски имоти за първото тримесечие е равен на този от първото на 2009 г., но те са продадени на по-ниски цени. Докато обемите на продажби не започнат да нарастват, не можем да кажем, че сме стигнали равновесните цени за пазара и затова е възможен допълнителен спад. В някои региони - като Пловдив и Стара Загора - цените устояха миналата година и не спаднаха драстично, но виждаме, че в началото на тази вече и там има спад, т.е. процеса на спад в цените на селските имоти продължава.
Авторски права: 2010 Бългериан Пропертис ООД. Всички права запазени. За повече информация или съвет, моля свържете се с нас на тел. 02 9 11 50 или ни пишете на имейл: info@bulgarianproperties.com. Използването на тази статия от трети страни е разрешено само ако източникът www.BulgarianProperties.bg и Авторът на статията бъдат надлежно цитирани. Данните в този материал са събрани от Автора и от Бългериан Пропертис ООД и целта им е изцяло информативна. Направили сме всичко възможно да предоставим максимално точна информация. Бългериан Пропертис ООД не носи отговорност за каквито и да е загуби или щети, причинени или в резултат на решения, взети на базата на информацията, предоставена в тази статия.
© Бългериан Пропертис ООД 2010.