Пестим в имоти и на влог
Народът спестява в недвижими имоти и депозити. Българите традиционно не приемат високо рисковите инвестиции и залагат на сигурни инструменти като покупка на недвижимо имущество, спестовен влог в банка, образование или застраховка, показва изследване на агенция "Медиана" сред 2000 пълнолетни у нас и представено от икономическия институт на БАН.
По-малко от 10% от хората притежават акции или ценни книжа. Половината българи не биха инвестирали в акции на фондовата борса или ценни книжа при никакви обстоятелства", обяви доц. д-р Митко Димитров, директор на Института за икономически изследвания на академията. По думите му в момента повече от 58% от обществото би инвестирало в недвижимост, 32% - в банков влог, а други 20% - в образование."Причината за отказ да се инвестира на фондовата борса е, че закупуването на акции или други ценни книжа се възприема като рискова дейност с неясен успех", смята Димитров.
Освен че материята е непозната, чужда и неразбираема за нас, хората твърдо вярват, че масовата приватизация в началото на 90-те години на миналия век е била опорочена. Почти всички анкетирани са категорични, че тя е извършена непрозрачно и непочтено, като е довела единствено до забогатяването на тънка прослойка от близки хора до властта, а не за икономическото развитие на страната. Мнението е широко застъпено и категорично, защото 91% от притежавалите и 88% от притежаващите акции в момента са ги придобили именно чрез масовата приватизация, сочи изследването.
Независимо че един от всеки десет българи е притежавал някога акции от български предприятия, в момента собствениците на ценни книжа у нас са едва 2% от населението. 58% изобщо не знаят дали имат акции, а други 23% нямат представа за това.
Разгледайте напите ИМОТИ С НАМАЛЕНИ ЦЕНИ
Още новини