Финансовата криза подмина имотите на Южните Балкани
Ипотечната криза, която започна през втората половина на миналата година, като че ли по никакъв начин не се отрази на пазара на жилища в България, Румъния и Сърбия. Това се доказва и от темпа на по¬скъпване на жилищата.
У нас едва в последните седмици започна открито да се говори за задържане на цените и дори в някои райони в столицата за лек спад. Причината според анализатори е в повишаването на лихвените проценти по ипотечните кредити.
Увеличаването цената на ресурса накара доста купувачи да отложат сделката. Други пък пресметнаха, че при новите условия в момента ще им бъде по-изгодно да живеят под наем.
Като цяло темпът на по¬скъпване при жилищата в София, в сравнение с Белград и Букурещ, е най-малък, сочат данните на сайт за недвижими имоти. Значително поскъпване се регистрира при двустайните и тристайните жилища, разположени извън централната част на София - 36 на сто. Този тип имоти са най-търсените на пазара и увеличението при тях е логично и обяснимо.
Най-сериозен темп на поскъпване в жилищния сектор за изминалите 12 месеца е отбелязан в Букурещ. Дву- и тристайните имоти са скочили между 40 и 46 на сто. При апартаментите с две стаи предлагането е най-силно както на ново, така и на старо строителство.
Предлагането и търсенето на тристайни жилища бързо догонва това при двустайните. Причината е, че на пазара се появиха много чуждестранни предприемачи. Откриването на филиали на редица чуждестранни компании също се влияе сериозно в посока на повишаване на цените.
Тези компании наемат, а нерядко и купуват апартаменти за своите служители,
които пребивават временно в румънската столица. Пазарът на жилища в Букурещ и през тази година продължава да се развива с бързи темпове. Въпреки това очакванията на специалистите са, че стойностите едва ли ще нарастват със същите бързи темпове.
В Белград поскъпването на жилищните имоти е сравнително слабо. Допреди година и половина там не беше уреден статутът с придобиването на земя
Чуждестранните предприемачи и днес влизат трудно на сръбския пазар, има и сериозни резерви дали евентуална инвестиция би била успешна.
Но местната управа успя сравнително бързо да изготви нов общ устройствен план, който отговаря на редица въпроси на бизнесмените, решили да вложат капиталите си в недвижими имоти.
За изминалите 12 месеца увеличението на цената при жилищата в сръбската столица е средно около 30 на сто.
За разлика от София и Букурещ, където цените на двустайните имоти се повишават най-много, в Белград ръстът при гарсониерите и тристайните апартаменти е по-бърз, отколкото при жилищата с две стаи.
Разгледайте нашите оферти в София
Още новини