Контакти Контакти
0
Здравейте,
Любими имоти (0)
Запазени търсения
Избрани за Вас
Известия
Абонаменти
Настройки
Изход
Затвори

Недвижимите имоти са все още много добър бизнес в България

2007-11-29   |  Радио "Дойче веле", "Хроника", 27.11.07

Недвижимите имоти са все още много добър бизнес в България, констатира австрийският вестник "Ди пресе" и прогнозира спокойствие и стабилност на българския пазар на недвижими имоти.

Миналата година България привлече 4 милиарда евро чуждестранни инвестиции. Това е 16 процента от брутния вътрешен продукт на страната, пише вестникът. Една трета от тези капитали бяха инвестирани в недвижими имоти. В резултат цените на недвижимите имоти растат непрекъснато, а печалбата, която може да се извлече от такива имоти, се удвои само за пет години. В момента в България от офис помещения се печелят 7 процента, от търговски центрове - 8, а от логистика - 9 на сто. Всичко това е с един пункт повече, отколкото в Румъния, отбелязва "Ди пресе".

Не може обаче да се очаква, че цените ще продължат да растат със същото темпо. Кризата на ипотечния пазар в САЩ доста уби апетита на рисковите инвеститори по цял свят. Това казва Райнхард Мадленчник, ръководител на отдела за недвижими имоти в "Банк Аустрия кредитанщалт". Инвеститорите вече няма да купуват
на всяка цена.

Не може да се очаква обаче и рязко спадане на цените на недвижимите имоти в България, пише австрийският "Ди пресе". Той пояснява и защо. Първо, защото споменатата световна криза не позволява прегряване на българския пазар. И второ, защото нуждата от недвижими имоти в България все още е голяма. Австрийският вестник дава и доказателства. При население от официално милион и двеста хиляди души София разполага едва с 600 хиляди квадратни метра офис площи, докато Виена при малко по-голямо население - милион и шестстотин хиляди, има 10 млн. квадратни метра офис площи, т.е. близо 20 пъти повече. На един софийски жител се падат 0.07 квадратни метра площ за търговия на дребно, докато на един виенчанин - 0.4 квадратни метра, т.е. шест пъти повече.

В края на публикацията вестник "Ди пресе" съобщава, че през идните години на българския пазар ще излязат многобройни нови проекти, а площта на големите търговски центрове ще се увеличи в пъти.


Разгледайте нашите горещи оферти
  Още новини

Сподели
Euphoria Club Hotel & Resort - твоят планински рай в Боровец!🌲
Възползвайте се от възможността да закупите жилище в един от най-продаваните комплекси в Боровец! Изберете от последни напълно обзаведени 2-стайни и 3-стайни апартаменти. Напълно завършен и функциониращ целогодишно, с множество екстри за вашия комфортен престой.
Вижте още
AMur Gardens - затворен комплекс в гр. Костинброд
Идеалният баланс между близост до София и спокойствието на малкия град! Намирате го на ул. Славянска в гр. Костинброд, точно до BILLA Park, където се намира новоизграждащият се комплекс AMur Gardens - най-новият проект от гамата жилищни сгради и комплекси AMur.

Изберете между разнообразие от апартаменти на атрактивни цени!
Без комисионна!
Вижте още

Още Новини

Фирмени
Брокери на месец август 2025 🏆

Вижте кои са вашите надеждни партньори в един ключов момент за имотния пазар!

Юли беше исторически месец – България официално влиза в еврозоната от 1 януари 2026 г. На фона на тази ключова новина, пазарът в цялата страна остана изключително активен и това е видно от постигнатите резултати.

С гордост ви представяме брокерите на месеца – професионалистите на BULGARIAN ...

04 Август, 2025
последни новини
Сделките с имоти в София през второто тримесечие са на най-високото си ниво от 2008 г.

Сделките с имоти в София през второто тримесечие са на най-високото си ниво за периода от 2008 г. насам. Сред големите градове в страната Пловдив, Русе и Стара Загора също отбелязват покачване на изповяданите сделки между април и юни, докато във Варна и Бургас те намаляват на годишна база, сочат изчисления на Investor.bg на база данните на Агенцията по вписванията.

В столицата през ...

15 Юли, 2025
Медиите за нас
БНТ: Очаква ли ни промяна в цените на имотите с приемането на еврото? (видео)

Браншът отчита нарастване от близо 30% при търсенето на имоти от началото на годината

Над 20 години недвижимите имоти у нас се предлагат в евро. С това са свикнали и купувачите, и продавачите. Често обаче сделките се сключват в лева - заради по-изгодния лихвен процент при теглене на банков кредит.

С влизането ни в еврозоната, продажбите най-сетне ще се ...

11 Юли, 2025
последни новини
България влиза в еврозоната от 1 януари 2026 г.

Съветът на Европейския съюз даде окончателното си одобрение – България ще приеме еврото като своя официална валута от 1 януари 2026 г., превръщайки се в 21-вата държава, членка на еврозоната.

Това историческо решение е доказателство за последователния ангажимент на страната към европейската интеграция и бележи важен етап в икономическото ѝ развитие.

Присъединява...

09 Юли, 2025

Изпратете запитване