Отлагат паспортите на сградите с 2 г.
С 2 години се удължават сроковете за изготвяне на технически паспорти на жилищните, обществените и производствените сгради. Новите срокове са записани в наредба на регионалното министерство и са обнародвани в Държавен вестник, съобщи investor.bg.
Предложението за новите срокове е на областните управители и сдружението на общините. Предвижда се сградите от трета и четвърта категория, в които попадат най-масовите жилища в България, да бъдат паспортизирани съответно до края на 2014 г. и до края на 2016 г., а не до края на 2012 г. и до края на 2014 г., каквито бяха първоначалните дати. Паспортизацията на сградите от пета категория с нискоетажно строителство трябва да приключи до края на 2018 г., а не до края на 2016 г., гласи наредбата. След изтичането на тези срокове имотите в сгради без паспорт няма да може да се продават или дават под наем.
В мотивите за промяна на наредбата се признава, че първоначалните срокове за паспортизация на сградите са кратки, а процесът е скъп за хората и бизнеса. Дори и държавата не е предвидила нужните пари за вадене на паспорти на нейните сгради заради "усложнената обща финансова обстановка в страната", се посочва в мотивите. Към края на 2010 г. в България има над 3,8 млн. жилища, сочат данни на НСИ. От тях 2,4 млн. жилища са в градовете и трябва да имат паспорт. Средната цена за обследване на една сграда за изготвяне на технически паспорт е между 3 и 5 лв. на кв. м. Оказва се, че само за обследване на жилищния фонд гражданите и бизнесът трябва да дадат над 300 млн. лв. на консултантски фирми, пресметна investor.bg.
Ако строителните документи на сградата са изчезнали заради раздържавяването на някогашните проектантски организации, собствениците на сградите ще трябва да ги възстановят за своя сметка, коментира инж. Стефан Кинарев, председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП). А това ще завиши допълнително цената за изготвяне на техническия паспорт. Оказва се, че всеки собственик на малък апартамент в блок ще трябва да извади по 200-300 лв. за да си извади паспорт на имота. Още по-сложно ще бъде в блокове, където някой от собствениците не иска да плати или просто е емигрирал в чужбина и съседите му не могат да го намерят.
Още новини