София е “Най-добър град за живеене”
София измести Бургас като най-добрия град за живеене в България за 2011 г. Това показа традиционната годишна класация на в. “24 часа” и “Дарик” радио, която се проведе за пети път. Бургас бе най-доброто място за живеене у нас за 2010 г., а за миналата бе отличен като най-добър само в интернет анкетата на читателите на “24 часа”.
В надпреварата участват всички 27 областни града. Столицата печели приза за втори път. Първият бе през 2009 г. “Това е нормално, тъй като най-много хора у нас искат да дойдат да живеят в София. Тъй като за да живееш добре, трябва да работиш и да получаваш заплата”, коментира вчера столичният кмет Йорданка Фандъкова.
Градовете се преценяват по общо 28 критерия, като два от тях са нови и са въведени от тази година: смъртност при родилките и брой на бездомните кучета.
Перник се вмъкна за първи път на челно място в класацията - второ, като резултатите му са дошли само от интернет гласуванията, разкриха вчера организаторите.
Крайното подреждане на населените места се прави освен от онлайн резултатите и от кореспондентите на двете медии, които попълват специални въпросници. Само част от отговорите им биха могли да са субективни, например “наличие на хубава главна улица” или “място да пиеш хубаво кафе в центъра”. Повечето критерии са измерими, например “велосипедни алеи в километри”, “брой университети и гимназии с изучаване на чужд език”, “брой места за паркиране” и др.
Освен основната класация, няколко града бяха отличени и в специални категории. Президентът Росен Плевнелиев пожела от догодина да се въведе и приз за “най-електронен” град - населеното място, което предлага най-много електронни услуги за гражданите си.
Класацията става постоянна
Има вероятност класацията на най-добрите места за живеене в България да стане постоянна и оценяването да върви целогодишно. Това съобщи вчера програмният директор на “Дарик” радио Константин Вълчев. Новият “градски индекс” ще бъде по-усъвършенстван, като в него ще се вкарат още повече обективни и измерими критерии.
Министерството на регионалното развитие и благоустройството също ще се включи в разработването на критериите, съобщи министър Лиляна Павлова. Причината е, че това ще помогне на по-големите населени места в България да разработят своите проекти за развитие на градската среда. Изграждането и развитието на градската среда се очаква да бъде основният акцент на оперативна програма “Регионално развитие” след 2014 г.
“През тази година на 36-те най-големи града у нас са отпуснати 21 млн. лв. за разработване на интегрирани планове за градско развитие. Без такива планове през следващия програмен период градовете трудно ще могат да усвояват европейски средства”, подчерта Павлова пред кметовете.
Най-красив и културен
Старата българска столица Велико Търново получи отличието “Най-красив и най-културен град”. Кметът Даниел Панов се похвали, че градът кандидатства за културна столица на Европа за 2019 г.
Най-зелен
Велинград - градът на “Клептуза” и на многобройните минерални извори, заслужи приза “Най-зелен град на България 2011”. Причината е, че хората си го обичат и поддържат, коментира кметът Иван Лебанов.
Най-перспективен
Севлиево бе посочен за най-перспективния град на България в тазгодишната класация. В него е направена една от най-големите чужди инвестиции у нас - заводът на американския “Идеал Стандарт”.
Най-добър за бизнес
Стара Загора бе посочен за българския град, най-подходящ за правене на бизнес. Той е с едно от най-ниските нива на безработица в страната и с най-голям приток на инвестиции.
Още новини