Античният стадион в Пловдив ще бъде възроден
Античният стадион на Пловдив ще бъде възроден. Средствата ще бъдат отпуснати от Комитета на финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство по проект на областната администрация на Пловдив, информира Монитор.
Идеята е да бъде създаден подземен музей на Филипопол, като се извършат археологически проучвания, строителни и консервационни дейности и се разкрие мястото на публиката. Така градът ще стане още по-привлекателен център за туризъм.
Античният стадион на Филипопол или Тримонциум се намира на площадното място западно от Джумая джамия. Част от съоръжението с размери хиляда римски стъпки дължина и двеста и петдесет ширина (съответно 250 и 74 метра) е под нивото на уличното движение, като входът му се намира под главната улица "Княз Александър I". Седалките са разположени на 14 мраморни реда, като са декорирани с релефни подпори, издялани във формата на лъвски крак.
Главната част на стадиона е пистата за надбягване, дълга един римски стадий (600 римски стъпки). Виждат се и долните части на колоните на античния акведукт, който захранвал голямото водохранилище на Таксим тепе с вода от Родопите.
Античният стадион побирал около 30 хиляди зрители и бил една от най-внушителните архитектурни постройки в древен Пловдив. Днес той започва от стълбите на ул. "Княз Александър I" към Сахат тепе и свършва до Джумая джамия.
Аристократите на античния Филипопол са живеели в подножието на Джамбаз тепе, предполагат археолозите след многобройните находки под югоизточните склонове на местността. Най-вероятно това е бил един от най-богатите и престижни квартали на древния град, заключен между днешните бул. „Цар Борис III Обединител", ул. "Д-р Вълкович", бул. "Патриарх Евтимий" и Понеделник пазара.
Центърът на Пловдив е наситен с богата археология, като в близост се намират Античният форум с обществените сгради Одеон и библиотека, останките от сградата "Ейрене", както и Епископската базилика от ІV-V в.
Отново в централната част на днешния Пловдив под Главната улица лежат останките на Римския стадион, който е бил арена на много атлетически игри, а после е играл ролята и на хиподрум.
Разгледайте нашите оферти в/близо до Пловдив
Още новини