Контакти Контакти
0
Здравейте,
Любими имоти (0)
Запазени търсения
Избрани за Вас
Известия
Абонаменти
Настройки
Изход
Затвори

Пазарът на недвижими имоти в България - изводите от конференцията и изложението BalPEx

2008-10-13   |  Полина Стойкова, БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС

Основните събития в областта на недвижимите имоти в България през изминалата седмица бяха свързани с провеждането на конференцията за недвижими имоти BalREc и есенното изложение за имоти BalPEx, на което БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС беше сребърен спонсор.

Конференцията събра на 9.10.2008 г. в София основните участници на пазара на имоти – експерти, агенции, строители, инвеститори и частни лица и им даде възможност да споделят опит и да обсъдят основните характеристики на този пазар, както и перспективите за развитие. БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС беше представена на конференцията от своя управляващ директор Михаил Чобанов.

Основните изводи

През 2007/2008 г. пазарът на недвижими имоти се сегментира, като ясно се обособиха основните типове имоти – жилищни, ваканционни, индустриални, офис и търговски, както и имотите от нисък, среден и висок ценови клас. Всяка от тези пазарни ниши има характерни особености и през изминалите години се развиваше с различни темпове. Слушайки мненията на участниците в конференцията, стигнахме до извода, че в голяма степен различните пазарни сегменти се влияят от едни и същи макро фактори и изпиват едни и същи затруднения в настоящата икономическа обстановка. Следователно, дошло е времето отделните пазарни сегменти и ниши да бъдат разглеждани в по-общ план и в тясна взаимовръзка един с друг. В този ред на мисли, ето какви са общите черти на различните сегменти от пазара на недвижими имоти в България към настоящия момент:


  • Пазарът на имоти в момента е пазар на купувачите – има силна конкуренция, голямо предлагане и съответно купувачите са в позиция да изискват определени стандарти на обслужване и качество на изпълнение. Пряко следствие от това е фактът, че предпочитани са вече завършениете имоти пред тези „на зелено”.

  • Основните определящи характеристики на имотите са цена, локация и качество на изпълнение, както и качество на заобикалящата среда. Тези елементи са еднакво важни за имотите от всички пазарни сегменти.

  • Когато говорим за имоти в процес на строителство, купувачите се интересуват от това кои са инвеститорите и строителите на имотите, независимо за кой пазарен сегмент става въпрос, дали имат опит, какви завършени проекти имат зад гърба си, кои архитекти са проектирали дадения проект и не на последно място – дали имат осигурено финансиране и възможност да завършат проекта в срок.

  • Все повече купувачи се интересуват от управлението на имотите си, ако такова е заложено в проекта – коя фирма ще го поеме и какъв опит има тя на пазара.

  • Целият пазар на недвижими имоти е в тясна взаимовръзка с макрофактори като световната финансова криза, състоянието на националната икономика, стимулите за бизнеса в България като цяло, както и националната стратегия за развитие на туризма и рекламата на страната ни в света.

Ако трябва да споменем с няколко изречения за това какво се случва на пазара на жилищни и ваканционни имоти, можем да изведем следните тенденции:

Жилищни
  • По-голяма средна продължителност на периода на взимане на решение за покупка и обмисляне на множество алтернативи, но все пак стабилно търсене към имоти, особено в големите градове.
  • Голяма част от купувачите разчитат на ипотечно кредитиране.
  • Нарастващо търсене на имоти около големите градове.
  • Не се очаква спад в цените на имотите - особено на тези от високия ценови клас. При по-евтините имоти и панелни апартаменти може да има лека корекция и задържане в нарастване на цените в бъдеще, тъй като те бяха надценени през изминалите години.

    Ваканционни
  • Купувачите, които се интересуваха от този тип имоти само с цел инвестиция, се отдръпнаха и ваканционните имоти се връщат към това, което са – за ваканция.
  • Нарастващо търсене на такива имоти от страна на български купувачи.

    Изложението BalPEx, което се състоя веднага след конференцията – от 10-ти до 12-ти октомври, се радваше на добра посещаемост, което показва наличие на стабилен интерес основно към жилищни имоти в големите градове. Ние от БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС бяхме приготвили специални отстъпки за посетителите на изложението, като упяхме лично да се срещнем с голяма част от потенциалните купувачи и да обсъдим разнообразни оферти и начини за финансиране. Оставаме отворени за всякакви въпроси и съдействие в офисите ни в цялата страна.

    Вижте още информация по темата

    Авторски права: 2008 Бългериан Пропертис ООД. Всички права запазени. За повече информация или съвет, моля свържете се с нас на тел. 02 9 11 50 или ни пишете на имейл: info@bulgarianproperties.com. Използването на тази статия от трети страни е разрешено само ако източникът www.BulgarianProperties.bg и Авторът на статията бъдат надлежно цитирани. Данните в този материал са събрани от Автора и от Бългериан Пропертис ООД и целта им е изцяло информативна. Направили сме всичко възможно да предоставим максимално точна информация. Бългериан Пропертис ООД не носи отговорност за каквито и да е загуби или щети, причинени или в резултат на решения, взети на базата на информацията, предоставена в тази статия.
    © Бългериан Пропертис ООД 2008.

  • Сподели
    Селските къщи са хит и през тази година!
    Купете къща на село за уикенди, ваканции или за постоянно живеене! Собствен двор и място далече от шума на големия град. Да се насладим на даденостите на българските села! Вижте нашите страхотни оферти за селски къщи в цялата страна.

    Време е за по-спокоен живот и завръщане към природата!
    Вижте още
    Euphoria Club Hotel & Resort - твоят планински рай в Боровец!🌲
    Възползвайте се от възможността да закупите жилище в един от най-продаваните комплекси в Боровец! Изберете от последни напълно обзаведени 2-стайни и 3-стайни апартаменти. Напълно завършен и функциониращ целогодишно, с множество екстри за вашия комфортен престой.
    Вижте още

    Още Новини

    последни новини
    Две десетилетия „Санта Марина" - устойчив модел за крайбрежен живот

    Ваканционният комплекс в Созопол предлага развита инфраструктура и разнообразие от възможности за отдих и развлечения

    През 2025 г. ваканционно селище „Санта Марина" в Созопол отбелязва своя 20-и сезон - важен етап за един от най-успешните и разпознаваеми проекти по българското Черноморие. За две десетилетия комплексът се утвърди като предпочитано място за отдих, живот и инвестиция б...

    07 Юли, 2025
    Фирмени
    Брокери на месец юли 2025 🏆

    Юни беше впечатляващ месец за имотния пазар и силен финал на първото полугодие. Сделки се сключваха с висока интензивност, открихме нов офис в Слънчев бряг, започнахме дейност в Шумен, участвахме в медиите и затвърдихме лидерските си позиции!

    С гордост ви представяме Брокерите на месеца – топ консултантите на BULGARIAN PROPERTIES, които с професионализъм, грижа и отдаденост постигна...

    02 Юли, 2025
    последни новини
    Какво да очакваме за цените на жилищата в България след въвеждането на еврото?

    Цените на имотите в София все още са значително по-ниски от тези в други европейски столици

    Как ще се промени пазарът на имоти в България след влизането ни в еврозоната? Това е ключов въпрос както за собствениците на имоти, така и за онези, които обмислят покупка. Ще скочат ли цените? Ще има ли охлаждане? Да купя, да продам, да почакам?

    Опитът на други страни показва,...

    30 Юни, 2025
    Медиите за нас
    Капитал: Изненадващият имотен пазар на Шумен

    Градът се нарежда на пето място по цени на жилищата в страната

    Предположението за състоянието на имотния пазар в Шумен може да е, че той не се развива, цените падат, а търсенето е спорадично. Но то не би отговаряло на действителността. Всъщност пазарът на жилища в Шумен крие големи изненади – както по отношение на търсенето и профила на купувачите, така и по отношение на цените.

    25 Юни, 2025

    Изпратете запитване