Контакти Контакти
0
Здравейте,
Любими имоти (0)
Запазени търсения
Избрани за Вас
Известия
Абонаменти
Настройки
Изход
Затвори

НСИ обяви официалният ръст на цените на имотите за 2008 г. Годишният анализ на БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС сочи сходни данни

2009-01-26   |  Лили Границка, в. "Дневник", 26.01.2009 г.

Миналата седмица Националният статистически институт публикува своя отчет, от който се вижда, че в сравнение с 2007 г. през 2008 година цените на жилищата в областните градове са нараснали с близо 25%, пише вестник "Дневник". От януари до октомври цените на апартаментите растат, докато през последното тримесечие на годината е отчетен спад от 4.1 на сто спрямо предишните три месеца. Индексът на пазарните цени на жилищата оценява общото относително изменение на съществуващите апартаменти, като се изключват новопостроените, къщите и луксозните жилища, е посочено в съобщението на НСИ. Според него цените са на базата на реално продадените от домакинствата апартаменти в областните градове.

Данните са нереалистични, коментира собственикът на "Явлена" Страхил Иванов. По думите му ръст на цените е имало само през първите три месеца на 2008 г., докато през последните е регистриран спад между 10 и 20%. Данните на "Явлена" са на база реално сключени сделки от канторите ни, каза Иванов.

От "Бългериан Пропертис" отчетоха подобни данни като на статистиката. Техен анализ за пазара показва, че сделките с недвижими имоти през 2008 г. са се сключвали на цени, по-високи средно с 26% в сравнение с тези през 2007 г. Според оперативния директор на агенцията Полина Стойкова цените до септември са се вдигнали, след което има спад от 15-20% в сравнение с първите месеци на годината. Стойкова обясни ръста на цените с факта, че купувачите са предпочитали имоти от по-висок клас и качество.

Най-голям ръст на цените през миналата година НСИ отчита при жилищата в градовете около София - близо 47.8%. В Ловеч, Плевен, Пловдив, Русе и Ямбол поскъпването е с около 30 на сто. В София апартаментите са поскъпнали с 28.5%. Най-малък ръст - близо 6%, е регистриран в Търговище.

През периода октомври - декември 2008 г. жилищата започват да поевтиняват спрямо предишните три месеца, отчита НСИ. От 28-те областни града в 23 е регистриран спад, като най-значителен - над 11 на сто, е във Велико Търново, Плевен и Търговище. Минимален ръст на цените на апаратаментите от 2-3% е отбелязан в Бургас, Враца, Кюстендил, Монтана и Силистра. С изключение на Бургас средните цена на жилищата в останалите градове са едни от най-ниските в страната и по тази причина има възможност за растеж, коментираха брокери.

Най-скъпи са апартаментите в София - 2373 лв./кв.м, следвани от Варна - 2101 лв./кв.м. Най-евтини са в Кюстендил - 763 лв./кв.м, и в градовете край София - 744 лв./кв.м.

От "Явлена" и "Бългериан Пропертис" са предпазливи в прогнозите за цените на жилищата през 2009 г. Очакванията им са да не се повишават. Качествените имоти ще задържат сегашните си нива, а при тези с лоша локация, както и при панелните жилища ще има спад. Пазарът ще работи в услуга на купувача, а продавачите ще са по-склонни на отстъпки, смята Полина Стойкова.

Разгледайте нашите горещи оферти



  Още новини

Сподели
☀️ Собствен дом на морето за следващото лято! Изберете сега 👇
Наслаждавайте се на незабравими преживявания в собствен имот край морето в любимия ви български морски курорт! При нас ще намерите разнообразни предложения за всеки вкус и бюджет. Осигурете си място за почивка и отдих още сега! Вижте нашите топ предложения!
Вижте още
Жилища ново строителство в гр. Пловдив - вашият нов дом ви очаква тук!
Новото строителство в Пловдив е хит за поредна година и повече от половината от закупените жилища са в нови сгради. Вижте нашите топ оферти и направете своя избор още сега!

Отлични цени и много предложения БЕЗ КОМИСИОННА от купувача!
Вижте още

Още Новини

Медиите за нас
Полина Стойкова и Иван Крумов в „Темата на NOVA”: Дом в евро

Изпълнителният директор на BULGARIAN PROPERTIES Полина Стойкова MRICS и водещият брокер на агенцията Иван Крумов взеха участие в репортаж на „Темата на NOVA“, посветен на динамиката на пазара малко преди влизането на България в еврозоната. Интервютата бяха заснети на терен в Central Park - един от най-мащабните проекти ново строителство в София и представят актуални тенденции, експер...

17 Ноември, 2025
Медиите за нас
Имотният пазар влиза в нова ера: Bulgarian Properties представя първата AI търсачка за имоти в България

Описанието заменя филтрите – просто опиши какво търсиш, изкуственият интелект ще те разбере

Пазарът на недвижими имоти у нас навлиза в нов етап на дигитална трансформация. След години на автоматизация и интензивно онлайн присъствие вече сме свидетели на следващата голяма стъпка – въвеждането на изкуствен интелект в процеса на търсене и продажба на имоти.

Лидерът в сек...

04 Ноември, 2025
Фирмени
Брокери на месец ноември 2025 🏆

В разгара на есента имотният пазар остава стабилен и активен, макар и с по-умерена динамика.

Цените на имотите продължават да растат, а интересът към новото строителство е висок, особено към модерни комплекси с гарантирано качество.

В тази пазарна среда се откроиха нашите Брокери на месеца – професионалистите на BULGARIAN PROPERTIES, които с експертиза, личен подход ...

04 Ноември, 2025
Фирмени
BULGARIAN PROPERTIES представя първата в България смарт търсачка за имоти с изкуствен интелект!

Уморихте ли се да търсите по стария начин? Пробвайте нещо ново на нашия сайт!

BULGARIAN PROPERTIES обявява старта на нова революционна функционалност на своя сайт – AI търсачка с естествен език, която позволява на потребителите да търсят имоти, като опишат с думи какво им трябва.

Тя разбира значението на написаното и връща максимално точни и релевантни резултати, без...

29 Октомври, 2025

Изпратете запитване