Жилищният пазар в България поставя нови рекорди: Полина Стойкова с коментар в специалното издание на Капитал
В най-новото специализирано издание на Капитал, посветено на състоянието на имотния пазар в България през 2025 г., BULGARIAN PROPERTIES за пореден път присъства със свой експертен анализ. Нашият изпълнителен директор и главен анализатор Полина Стойкова MRICS беше сред водещите специалисти, поканени да споделят професионалната си гледна точка в обобщаващия обзор на пазара.
🏡 Жилищният пазар чупи рекорди
2024 г. беше година на силен ръст на цените на жилищата – с 16.5% годишно повишение според данните на НСИ. Това нарежда България сред страните с най-висок ръст на цените в рамките на ЕС.
Броят на сделките с жилища през миналата година достигна 94 840, оценявани на почти 11.5 млрд. лева, което е най-високото ниво от 2017 г. насам. Това беше съчетано с двуцифрен ръст на цените на годишна база (18.3% през октомври - декември) - най-високият в ЕС. Обемът на ипотечните кредити, както и делът им от покупко-продажбите в големите градове (три четвърти за София) също бяха рекордни.
💬 Какво споделя Полина Стойкова
2025 г. е една от най-силните години за жилищния пазар за последните 20 години от развитието на нашата дейност - и като запитвания, и като брой сделки.
В момента няма вял сегмент. Най-активни са продажбите в сегмента на апартаментите в големите градове, но сделки се сключват и в курортите, включително и в морските извън сезона, със селски къщи и парцели в регулация. Активизирани са дори покупките на етажи от къщи.
Единствено при къщи в крайградските райони се наблюдава известно забавяне, но не толкова поради липса на интерес, а заради високите им цени. Новите къщи в комплекси около София сега често струват повече от половин милион евро.
Полина Стойкова също казва: „Сроковете за сключване на сделки за правилно ценообразувани имоти са изключително кратки и често се стига дори до наддаване, за да се резервира имот преди останалите желаещи. За надценените имоти срокът е по-дълъг, но при растящ пазар, какъвто имаме в момента, въпросът е просто кога ще бъде достигната цената от пазара, за да се продаде имотът. Тоест всичко е въпрос на цена и колко време собствениците са готови да изчакат. А предвид влизането в еврозоната, малко са хората, които бързат да продават.“
Предлагането на вторичен пазар в момента е силно занижено. „Собствениците масово отлагат продажбите на имоти, защото очакват цените да се вдигнат с влизането на България в еврозоната. Страхуват се, че ако продадат сега, може да загубят при бъдещо поскъпване или от обезценяване на средствата, които са получили. Затова предпочитат да останат на сигурно с притежавания от тях имот, обяснява Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian Properties.
„Предлагането е толкова силно ограничено и отложено във времето, че почти няма какво да се предложи на клиенти с конкретни търсения“.
Какво ще стане след приемането на еврото?
Според Полина Стойкова хората ще се успокоят и ще добият сигурност в спестяванията и активите си, а после ще започнат да взимат решения за тях. Тези решения ще бъдат базирани на тенденциите на пазара, на това как ще се промени кредитирането и дали ще има по-високи лихви или поне промяна в начина на формирането им. При всички случаи ще бъде добре за пазара, който в последните години оперира под натиск на едни или други стресиращи фактори и расте по-бързо от очакванията ни.
Над 20 години експертиза и доверие
За нас в BULGARIAN PROPERTIES е чест и отговорност да бъдем редовен участник и автор в едно от най-авторитетните бизнес издания в България. Присъствието ни в подобни анализи е признание за дългогодишния ни опит, аналитични умения и водеща роля на пазара на недвижими имоти.
Прочетете цялата статия тук:
👉 Жилищният пазар в България чупи рекорди – Капитал
Още новини