2007: още една шеметна година за имотите
2007-а се превърна в поредната шеметна година на пазара на имоти - с непредвидени скокове в цените, голямо търсене, ръст в броя на сделките. Въпреки прогнозите на анализаторите за спокойни и умерени темпове на поскъпване, миналата година беше бурна и напомни за активността на пазара през 2004-2005 г.
Средно с 18% се повишиха цените на имотите у нас през 2007 г., сочи статистиката. Така средната цена на кв. м жилище в България на база на реално сключени сделки стигна 737 евро при 624 евро през 2006 г.
СОФИЯ
Цените на имотите в столицата регистрираха ръст от 25% през миналата година. Това е най-сериозното поскъпване от 3 години насам. Столицата е и на първо място по увеличение на цените на жилищата сред 4-те най-големи града у нас.
Средната цена се повиши от 667 евро/кв. м на 835 евро/ кв. м. Най-много са поскъпнали жилищата в кварталите Надежда, Витоша и Манастирски ливади.
Ограниченото предлагане на старо строителство (панел, стари тухли и новопостроени готови сгради) доведе до значителното му поскъпване с близо 40% до средно 907 евро/кв. м. Най-голямо увеличение е имало в Люлин, Надежда и Дружба.
Интересът към новопостроени апартаменти остана значително по-голям спрямо старото строителство.
Нарасна и предлагането на нови жилища. Поскъпването при тях беше с 21 на сто до средно 804 евро/кв. м. Най-голям ръст е имало в Манастирски ливади, Борово и Овча купел.
С близо 12% е била по-висока цената на старото строителство в сравнение с новото, а най-голямата разлика е в центъра, Редута и Люлин. Най-много сделки са сключени с жилища в Младост и Люлин.
ПЛОВДИВ
Апартаментите в града са поскъпнали с 14% през 2007 г. до средна цена от 571 евро/ кв. м. В центъра жилищата поскъпнаха с 38%.
За разлика от други градове тук новото строителство държи по-високи цени от старото, като разликата е 8 %. Новото строителство се е повишило с 13% до средно 592 евро/кв. м. Старото е поскъпнало с 14% до 540 евро/ кв. м.
Заради увеличеното търсене на ново строителство стартираха проекти основно от затворен тип в западната и югозападната част на града. Жилищата там се купуват предимно с цел инвестиция за отдаване под наем.
Активно се строи в кварталите Тракия и Кючук Париж заради наличието на свободни терени.
ВАРНА
Морската столица остана най-скъпият град в България и през миналата година. Там средните цени достигнаха 852 евро/кв. м. Поскъпването за година беше 19%. В центъра цените скочиха с 51%.
Нарасна предлагането на ново строителство. Цените му скочиха с 14 на сто до средно 836 евро за кв. м. Най-голям ръст имаше в кв. Чайка, района около Икономическия университет и центъра.
Предлагането на панели беше ограничено, което доведе до сериозно поскъпване от средно 41 %. Най-голямо е било то в кварталите Аспарухово, Владислав Варненчик и Червен площад.
Традиционното търсене на еднофамилни къщи около Варна се премести към близките села на около 10-15 км от града. Чужденци от Великобритания, скандинавските и балтийските страни продължиха да проявяват интерес към ваканционни апартаменти в курортите северно от града. Българите търсеха предимно парцели в Траката, Евксиноград, Ален мак, което качи цените с около 20%.
БУРГАС
Тук разликата между цените на старото и новото строителство е най-осезаема спрямо останалите големи градове. Апартаментите в стари сгради са били с 25 % по-скъпи от новостроящите се.
Като цяло повишението в цените на жилищата в Бургас е било 11 % през миналата година. Средната цена достигна 596 евро/кв. м.
Новото строителство поскъпна средно с 31%. Най-значителен ръст е имало в центъра и в кварталите Възраждане и Зорница. Предлагането на готови апартаменти в централните части е ограничено заради плътното застрояване.
Засили се търсенето на бизнес имоти (офиси и магазини) особено в центъра, но предлагането е слабо.
Чужденци купуват предимно селски имоти и вили в района на града, но и апартаменти и парцели. Най-активни са били граждани на бившите съветски републики.
РУСЕ
Това е градът с най-сериозно поскъпване през годината. Жилищата там отбелязаха ръст от 41% до средно 565 евро/кв. м. Основната причина бе фактът, че търсенето значително превишаваше предлагането.
Старото строителство отчете ръст от 45%. Ново строителство почти няма, а за полугодието са издадени едва 42 разрешения за строеж. Интересът към нови апартаменти обаче е голям и сградите се разпродаваха на зелено. Като цяло увеличението на новото строителство е с 49 на сто.
Интересът към земя беше насочен предимно към терени за изграждане на промишлени, логистични и търговски центрове по главни пътни артерии и магистралите към София и Варна.
ВЕЛИКО ТЪРНОВО
Средната цена на жилищата в града стигна 457 евро за кв. м, а увеличението спрямо 2006 г. е близо 9%.
Старото строителство остава по-скъпо с 16 на сто от новото въпреки големия интерес на клиентите към втория тип имоти.
Най-желани продължиха да са имотите в централната част на града, а цените им се повишиха с 62 % за година до средно 635 евро/кв. м. Там нивата се диктуваха основно от новото строителство.
В кварталите новото строителство се продаваше на нива 450-500 евро/кв. м.
Панелките също поскъпнаха до средно 420 евро/кв. м в квартали като Зона В и Бузлуджа и до 530 евро/кв. м в района на Нова болница.
Все по-рядко се купуват селски къщи около града със спекулативна цел. Повечето са с цел инвестиция, но нараства броят и на купувачите, които ги вземат за живеене. Все повече се увеличава броят на клиентите от България, след като доскоро на пазара доминираха чужденците.
Разгледайте нашите горещи оферти!
Още новини