Глобалният пазар на имоти в най-слабата си точка от 2009 г.
Ценовата инфлация на глобалния пазар на жилищни имоти за малко не премина на отрицателна територия с ценови ръст от едва 0,1% през трите месеца до юни 2011 г., допринасяйки за годишно повишение от 1,7%, сочи нов доклад. Азия продължава да бележи по-силни резултати от всички останали световни региони със среден ръст от 8% през последните 12 месеца.
Цените на жилищата се понижиха в 23 от 50-те страни, включени в глобален индекс за второто тримесечие на компанията за имоти Knight Frank.
Най-силен ръст през периода отчете Хонконг с повишение от 26,5% за последните 12 месеца. Най-слабо представящите се пазари в света остават Северна Америка и Европа, където цените се понижиха съответно с 0,9 и 0,1%.
Слабото представяне на глобалния пазар показва степента, в която много от световните икономики се борят с ефекта от кризата. Кредитирането на повечето от развитите икономики остава ограничено, доверието е ниско, а доходите на домакинствата се понижават.
Общият спад на цените може би се дължи частично и на липсата на двуцифрен годишен ценови ръст, какъвто имаше в Китай, Сингапур и Индия през по-голямата част от 2009 и 2010 г. Има ясни признаци, че мерките в Азия, насочени към охлаждане на цената на някои видове активи, започват да дават ефект, казват от компанията.
Най-горният ценови сегмент на глобалния жилищен пазар за момента изглежда изолиран от тази нова по-слаба фаза. Всъщност качеството на този вид имоти да изглеждат като безопасно убежище в очите на световния заможен елит е подсилено от турбулентността в глобалната икономика и политика.
Трудно бихме могли със сигурност да прогнозираме очакван ценови ръст на големите световни жилищни пазари, казват от компанията. Настоящите ниски лихвени нива, както и други мерки в подкрепа на пазара, е вероятно по-скоро да доведат до увеличаване на активността при продажбите, отколкото до ценови ръст.
Разгледайте нашите ИМОТИ С НАМАЛЕНИ ЦЕНИ
Още новини