Правят Стария Пловдив желано място за живеене
Професионалните общности, държавната и местната власт, неправителствени организации и пловдивчани трябва да обединят усилията си и да превърнат Стария град в желано място за живеене и работа. Това е една от насоките в новата концепция за устойчиво развитие на архитектурно-историческия резерват „Старинен Пловдив“. Стратегията е дело на екип с ръководител проф. д-р арх. Тодор Кръстев. Базира се на концепция от 2002 г. Към днешна дата заложените задачи са изпълнени и са необходими други предизвикателства, смятат авторите на документа.
Новост в концепцията е именно задачата старинната градска част да не бъде музей, а желано място за обитаване. Резерватът е с площ 35.28 хектара. Има около 500 имота и постоянно население около 1500 души. Основните обекти са от туристическия отрасъл - агенции, хотели, ресторанти, магазини за сувенири и т.н. Друг съществен дял заемат музеите и галериите. По-голямата част от религиозните храмове също са концентрирани в тази територия. В резервата има училища, библиотеки, школи за изкуство, както и приемни на общината и областната управа. Регистрираните недвижими културни ценности са 191, от които от национално значение 34, от местно - 56, от ансамблово - 71. Един от основните проблеми на територията обаче са нейните затихващи функции.
За да се възвърне виталността на Стария град, е необходимо интегрирането на ценностите в материалната среда на съвременния живот. Сградите трябва да се адаптират, без да се нарушава тяхната оригиналност. Реализацията на конкретни проекти за интегрирана консервация може е ангажимент както на различните общности, така и на бизнеса.
Различното от досегашните стратегически документи е и разширеният обхват. Съществуващите граници на резервата са непроменени от неговото конституиране през 1956 г. Необходимо е включването на групови културни ценности като квартал „Капана“, както и линеарния център на града - ул. „Иван Вазов“, Главната и нейното продължение „Райко Даскалов“. Според авторите на концепцията така ще се гарантира запазването на уникалния характер на зоната и ще се контролират бъдещите намеси в средата.
Създадени са и специфични правила и нормативи към застроителния план на Старинен Пловдив. Целта е да бъдат избегнати негативите от разширяването на границите, както и от залагането на принципа за опазване на културните ценности, но не като музейна среда, а като част от градския организъм.
Нови функции се вменяват и на общинския институт „Старинен Пловдив“. Допълнително се създава специален съвет от представители на живеещите, бизнеса и всички заинтересовани страни, който ще определя приоритетните въпроси за развитието на резервата и поставянето за разрешаване на конкретни задачи.
Разгледайте всички наши оферти на имоти под наем и за продажба в Пловдив и района
Още новини