Контакти Контакти
0
Здравейте,
Любими имоти (0)
Запазени търсения
Избрани за Вас
Известия
Абонаменти
Настройки
Изход
Затвори

Какво се случи на пазара на недвижими имоти през първата половина на 2024 г.?

2024-08-28


98 178 са реализираните продажби на на имоти през първото полугодие на 2024 г. според статистиката на Агенцията по вписванията. Сравнено с първите 6 месеца на 2023 г., се забелязва много малък спад в броя сделки, като тогава те са били 98 832. Основната причина за това е не липсата на интерес, а ограниченото предлагане на жилищни имоти. Това е и основният двигател за продължаващия ръст в цените на имотите, като в София по данни на BULGARIAN PROPERTIES средната цена на база сключени сделки достига 1700 евро/кв.м. - с близо 12% покачване спрямо година по-рано.


На фона на оскъдното предлагане през 2023 г. през тази година отново по данни на BULGARIAN PROPERTIES обявените за продажба имоти отново намаляват - с около 10%, като пазарът основно разчита на новото строителство по отношение на предлагането.

През последните 10 години именно новите строежи доминират в покупко-продажбите на жилищни имоти. По данни на НСИ всяка година от 2016 г. насам се регистрира ръст в новостроящите се и въведени в експлоатация сгради - от 2161 новопостроени жилищни сгради през 2016 до 5419 през 2023 г. От друга страна, статистиката за първите две тримесечия на 2024 г. показва спад спрямо миналата година - 2065 през първото полугодие на тази година спрямо 2634 сгради през първите 6 м. на миналата година.

“Нашите данни сочат, че 90% от сключените сделки в София са с ново строителство. Този процент не е особено променен през последните години, защото именно новото строителство дава на пазара така нужното предлагане и купувачите се насочват основно към него.” - споделя Полина Стойкова, изпълнителен директор на BULGARIAN PROPERTIES, като уточнява, че агенцията е специализирана в продажбата на обекти в нови сгради, заради което статистиката при нас е леко по-висока от средното за пазара.

Вижте нашите оферти за ново строителство в София

При всички случаи обаче новите строежи са силно предпочитани от купувачите, тъй като качеството на строителството и модерните технологии на изграждане ги правят по-перспективна инвестиция в дългосрочен план.

“В момента жилища старо строителство са в много изгодна позиция да се възползват от дисбаланса между ограничено предлагане и високо търсене. При едно увеличение на предлагането на пазара обаче веднага ще се усети затруднение в реализирането на сделки с по-стари имоти.” - допълва Стойкова.




За първите 7 месеца от годината BULGARIAN PROPERTIES регистрира над 20 000 направени експресни онлайн оценки на жилищни имоти през сайта си. Имотният калкулатор дава отличен ориентир за тенденциите на пазара и точката на реалните сделки. На база на дългогодишна статистика за цялата страна и обследване на спецификите на пазара и търсенето през платформата можем да получим оценка за текущата цена на своето жилище за по-малко от минута. Голяма част от собствениците се абонират и за месечна актуализация на цената на своя имот, което е отлична възможност текущо да се следят тенденциите на пазара и посоката на развитие.




Разгледайте всички наши оферти в София

Сподели
Жилища ново строителство в гр. София - нов дом или инвестиция
Новото строителство в София е хит и тази година, а BULGARIAN PROPERTIES е лидер в продажбата на жилища в новостроящи се сгради. Вижте нашите топ оферти и направете своя избор още сега! Отлични цени и богат избор на проекти от доказани инвеститори. Актуални цени и наличности, подбор спрямо вашето търсене, помощ при договаряне на схема на плащане и юридическа подкрепа.

БЕЗ КОМИСИОННА от купувача!
Вижте още
Central Park - уникален комплекс в София, кв. Банишора. Налични апартаменти в сгради А, Б и В - с АКТ 16
Напредват строителството и продажбите в Central Park - един от най-мащабните комплекси ново строителство в София! Уникален затворен комплекс, пресъздаващ стила и атмосферата на едноименния парк в Ню Йорк и заобикалящите го сгради. Модерни сгради, простор, зеленина и гледки, които ви оставят без дъх! Един проект, който ще внесе нов стандарт за качество на живот. Изберете своето жилище сега!
Вижте още

Още Новини

Медиите за нас
Имотният пазар влиза в нова ера: Bulgarian Properties представя първата AI търсачка за имоти в България

Описанието заменя филтрите – просто опиши какво търсиш, изкуственият интелект ще те разбере

Пазарът на недвижими имоти у нас навлиза в нов етап на дигитална трансформация. След години на автоматизация и интензивно онлайн присъствие вече сме свидетели на следващата голяма стъпка – въвеждането на изкуствен интелект в процеса на търсене и продажба на имоти.

Лидерът в сек...

04 Ноември, 2025
Фирмени
Брокери на месец ноември 2025 🏆

В разгара на есента имотният пазар остава стабилен и активен, макар и с по-умерена динамика.

Цените на имотите продължават да растат, а интересът към новото строителство е висок, особено към модерни комплекси с гарантирано качество.

В тази пазарна среда се откроиха нашите Брокери на месеца – професионалистите на BULGARIAN PROPERTIES, които с експертиза, личен подход ...

04 Ноември, 2025
Фирмени
BULGARIAN PROPERTIES представя първата в България смарт търсачка за имоти с изкуствен интелект!

Уморихте ли се да търсите по стария начин? Пробвайте нещо ново на нашия сайт!

BULGARIAN PROPERTIES обявява старта на нова революционна функционалност на своя сайт – AI търсачка с естествен език, която позволява на потребителите да търсят имоти, като опишат с думи какво им трябва.

Тя разбира значението на написаното и връща максимално точни и релевантни резултати, без...

29 Октомври, 2025
Медиите за нас
Полина Стойкова за Investor.bg: Ръстът на цените на имотите се върна на нивата от високата инфлация през 2022 г.

Какво е състоянието на пазара на недвижими имоти у нас в момента, кои са най-активните купувачи и ще се промени ли нещо след влизането на България в еврозоната - по този и други въпроси investor.bg разговаря с Полина Стойкова, изпълнителен директор и съсобственик на агенцията за недвижими имоти Bulgarian Properties.

- Г-жо Стойкова, данните на Агенцията по вписванията показаха поред...

28 Октомври, 2025

Изпратете запитване